Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia | 28-03-2009 12:58

Katowice: konflikt w pogotowiu

Do Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód wpłynęło doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Artura Borowicza - dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach - informuje Dziennik Zachodni. Zawiadomienie złożyli związkowcy, twierdzący, że dyrektor narusza prawa pracownicze.

Pod doniesieniem do prokuratury podpisali się przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Wzajemna Pomoc oraz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego i Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80.

Związkowcy mówią, że zawiadomili o popełnieniu przestępstwa polegającego na uporczywym i złośliwym naruszaniu praw pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych, utrudnianiu wykonywania działalności związkowej oraz dyskryminowaniu pracowników z powodu przynależności do związku zawodowego. Zarzucają ponadto dyrektorowi pogotowia, m.in. to, że podczas legalnej pikiety zorganizowanej właśnie przez związki, wydał polecenie fotografowania jej uczestników, a potem dopuszczał się szykan wobec tych osób. Jak twierdzą, dyrekcja ich zastrasza i grozi zwolnieniami, jeśli nie zrezygnują z działalności związkowej.

Dyrekcja zaprzecza, jakoby miała dopuszczać się szykan wobec działaczy związkowych. Sprawę bada policja.