Katowice: kolejne karetki wyjechały po rannych w wypadku na Słowacji

Autor: PAP, KR/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2010 11:24

Siedem karetek pogotowia wyjechało 10 maja rano z Katowic na Słowację, by do śląskich szpitali przewieźć kolejne osoby poszkodowane w wypadku.

Za granicę pojechały karetki spoza systemu.

Dotychczas do kraju – karetkami, podstawionym autokarem lub z rodzinami – wróciło około 60 uczestników wyjazdu.

Karetki, które wyruszyły 10 maja o godz. 7 przywiozą siedem osób poszkodowanych w wypadku autokaru. Jak w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreśla Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, na Słowację pojechały karetki pozasystemowe, szybko zorganiowano nie tylko same pojazdy, ale pełne obsady ambulansów.

– Powrót karetek przewidywany jest ok. godz. 16. Dwóch poszkodowanych z złamanymi kręgami szyjnymi trafi do Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, trzech z wstrząśnieniem mózgu oraz połamanymi żebrami do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu oraz dwóch do Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie – wylicza dyrektor Borowicz.

Na Słowacji pozostanie jedna osoba ranna w wypadku.

W sobotę (8 maja), przed południem, autokar wiozący studentów geografii z Uniwersytetu Śląskiego do Turcji miał wypadek w okolicy miejscowości Dobra Niva niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Pojazd stoczył z pięciometrowej skarpy. Najpoważniej ranne zostały przewiezione śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, mniej poszkodowane do najbliższych szpitali, pozostałym udzielono pierwszej pomocy.

Autokarem podróżowało 68 osób. W wypadku 34 osoby doznały obrażeń; 19 z nich pozostało w szpitalach. Poważniejsze obrażenia odniosły trzy osoby. Pierwsza doznała pęknięcia śledziony i ma złamane dwa żebra. Kolejna osoba ma uszkodzone cztery kręgi, a trzecia pęknięty kręg szyjny.

Do kraju autokarem wróciło 41 osób, po 10 kolejnych przyjechały rodziny. W niedzielę karetki przewiozły do polskich szpitali 11 osób hospitalizowanych w Zwoleniu. Teraz leżą one w szpitalach w Sosnowcu, Jastrzębiu, Bytomiu, Katowicach i Zabrzu.

W dniu 10 maja do kraju wróci siedmiu kolejnych pacjentów, hospitalizowanych w lecznicy w Bańskiej Bystrzycy. Ostatnia osoba, która przebywa w szpitalu w miejscowości Żar nad Hronem, pozostanie tam nieco dłużej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum