Katowice: dla popularyzacji transplantacji szpiku

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2009 16:48

Dzisiaj (30. kwietnia) odbyła się w Katowicach pierwsza konferencja w ramach kampanii

Pomysłodawca kampanii, Maciej Kot od dziewięciu lat realizuje projekty, które zmieniają siermiężną , szarobiałą szpitalną rzeczywistość, głównie oddziałów dziecięcych w „Bajkowe Krainy”, wykorzystując przy tym terapię barw i kolorów, która pomaga pacjentom przezwyciężać chorobę. W tym roku, jak powiedział artysta - przypadnie mu w udziale wykonanie setnego projektu, który daje mu radość i satysfakcję z możliwości malowania uśmiechu na twarzach dzieci.

- Chciałbym, aby tym setnym obiektem, na którym będę realizował projekt był Szpital Dziecięcy im. J. Bogdanowicza w Warszawie przy ulicy Niekłańskiej - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Kot.

Kampania na rzecz transplantologii szpiku to nowy pomysł artysty, mający przede wszystkim wpłynąć na świadomość społeczną, kreując zmianę sposobu myślenia, zachęcając do zadawania pytań i determinując do działania w celu ratowania życia ludzkiego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęły Jolanta Kwaśniewska, Anna Dymna.

Działania prowadzone w ramach kampanii, to obok cyklu konferencji tematycznych, także próba zmiany wizerunku Klinik Transplantologii Szpiku poprzez stworzenie synergii barw i dźwięków, jako terapii zmysłów.

Okazją dla konferencji w Katowicach, otwierającej cykl działań w ramach kampanii jest projekt aranżacji (i z zewnątrz i wewnątrz) budynku szpitala pt. „Dom Gaudiego”, który będzie zrealizowany w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach.

Konferencja, obok omówienia działalności katowickiej kliniki, jej dorobku, była także okazją do wzruszających spotkań katowickich lekarzy, zespołu pracującego pod kierunkiem prof. Sławomiry Kyrcz-Krzemień z swoimi pacjentami. a także z artystami, którzy wspierają czynnie realizację projektu. Wśród tych ostatnich byli Józef Skrzek, legenda polskiego rocka i bluesa,  Wojtek „Lala” Kuderski z zespołu Myslovitz, Mietall Waluś, wokalista grupy Negatyw, Tomasz Sobieraj z kabaretu „Dno”.

Podsumowując konferencję prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień zaprosiła jej uczestników, na kolejne spotkanie, które odbędzie się jeszcze w tym roku. A okazja do jej zorganizowaniania - mówiła profesor - będzie szczególna: - to dwutysięczna transplantacja szpiku, którą przeprowadzimy w naszej klinice.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum