Katowice chcą dołączyć do miast bez dymu papierosowego

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2009 10:57

Katowice są kolejnym miastem, w którym nie będzie można palić papierosów m.in. na przystankach autobusowych i tramwajowych oraz na placach zabaw. Uchwała w tej sprawie ma zostać przyjęta na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice (31 sierpnia).

Katowice chcą dołączyć do miast bez dymu papierosowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Inicjatorem pomysłu wprowadzenia zakazu palenia tytoniu na przystankach komunikacji miejskiej  i placach zabaw jest Tomasz Bobiński. Złożył w tej sprawie petycję do prezydenta miasta , a po zachowaniu procedury, wczoraj pozytywnie uchwała w tej kwestii została zaopiniowana przez Komisję Ochrony Zdrowia i Środowiska Urzędu Miasta Katowice.
 
Argumenty katowickich radnych są podobne jak w przypadku wielu innych miast - ma być zdrowiej i czyściej. Podobne uchwały weszły w życie, przynajmniej teoretycznie, także w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Piekarach. Teoretycznie, bo w zasadzie zmieniło się tylko... oznakowanie przystanków tabliczkami: „Zakaz palenia”. Palacze generalnie, jak palili na przystankach, palą dalej...
 
– Inicjatywa jest bardzo dobra – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Łyczko, wiceprzewodniczący komisji ochrony zdrowia i środowiska w katowickiej Radzie Miasta. – Problem jednak leży bardziej  w możliwości egzekwowania zakazu niż w samym przepisie... Zależy to m.in. od wydolności straży miejskiej czy policji.

Przepisy, które katowiccy radni chcą wprowadzić z końcem sierpnia, od środy (19 sierpnia) obowiązują już na przystankach komunikacji miejskiej oraz w kilku innych punktach Szczecina.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze