PWX/Rynek Zdrowia | 04-05-2015 09:58

Katowice: bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera

W sobotę (9 maja)w Katowicach odbędą się bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Spotkanie poświęcone będzie właściwej opiece nad chorymi, będzie miało także formę grupy wsparcia dla rodzin i bliskich.

Fot. Shutterstock

Organizatorem warsztatów „Alzheimer - wspólne wyzwanie” jest katowicka klinika Neuro-Care we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Celem warsztatów jest wsparcie opiekunów oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rodzin chorych.

W kraju na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia pamięci choruje nawet 400 tysięcy osób, niemal wszystkie wymagają całodobowej opieki. Najczęściej to osoby starsze, które ukończyły 65 lat. Ponad 90 proc. z nich przebywa w domu, a opiekę nad nimi sprawuje najbliższa rodzina. Opiekunami są zwykle współmałżonek albo dzieci chorego, którzy biorą na siebie wysiłek nieustannego dyżuru. 

- Alzheimer jest chorobą, która dotyka wszystkich członków rodziny pacjenta, a zwłaszcza jego opiekunów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak poważnym obciążeniem jest codzienna opieka. Ucząc najbliższych jak mądrze towarzyszyć choremu oraz jak go wspierać, możemy poprawiać jednocześnie jakość życia całej rodziny - tłumaczy dr Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach-Murckach organizującej warsztaty.

Jak podaje klinika w informacji dla mediów, podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać zagadnienia medyczne związane z chorobą Alzheimera, dotyczące m.in. leczenia zaburzeń snu, depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń zachowania.

Druga część poświęcona będzie aspektom psychologicznym opieki nad chorymi - psycholog udzieli porad jak komunikować się z osobą chorą, jak reagować na zmiany jej nastroju i zachowania oraz w jaki sposób radzić sobie ze skutkami długotrwałej opieki nad bliskim z chorobą Alzheimera.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają również specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń pamięci dla osób chorych na Alzheimera lub zaburzenia pamięci.

Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach należy zapisać się pod nr tel. 32 353 93 59 lub 500 278 847.