Katowice. W dawnej kopalni ruszył ośrodek rehabilitacyjny dla osób po COVID-19

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia29 czerwca 2021 11:00

Pierwsi ozdrowieńcy korzystają już z bezpłatnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19 w nowoczesnym Centrum REHABILIS w Katowicach. Ośrodek ma kontrakt z NFZ.

Rehabilitacja po COVID-19 ruszyła w Centrum REHABILIS w Katowicach; FOT. Materiały prasowe
  • Powikłania dotyczą aż 20 proc. pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu COVID-19
  • W woj. śląskim NFZ finansuje pocovidową rehabilitację w 16 ośrodkach
  • Jedną z takich placówek jest Centrum REHABILIS uruchomione właśnie w miejscu dawnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego KWK Murcki w Katowicach

Każdego dnia katowickie Centrum REHABILIS może przyjąć w trybie ambulatoryjnym ok. pół tysiąca pacjentów. Placówka powstała w miejscu dawnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego KWK Murcki.

- Terminy są krótkie, praktycznie z dnia na dzień, wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego - zaprasza Joanna Rutkowska, dyrektor zarządzająca ds. rehabilitacji Centrum REHABILIS. 

6-tygodniowa rehabilitacja

Korzyści z 6-tygodniowej rehabilitacji są niezaprzeczalne. - Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19 i utrzymują się u nich m.in. duszność czy osłabienie, szybciej wracają do pełnej sprawności - poprawiając swoją sprawność oddechową oraz zwiększając wydolność wysiłkową - wylicza dr n. med. Wiesław Rycerski, konsultant wojewódzki ds. rehabilitacji, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, związany także z Centrum REHABILIS.

Kontrakt, który Centrum REHABILIS zawarło z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje rehabilitację w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjenci nie muszą przebywać całą dobę w ośrodku, przychodząc wyłącznie na konkretne zabiegi. - Jednakże, już jesienią tego roku do dyspozycji pacjentów z oddalonych miast oddamy specjalnie przygotowany hotel, który powstaje w przyległym budynku - zapowiada Joanna Rutkowska.

Skala problemu jest poważna

Obecnie w województwie śląskim NFZ finansuje rehabilitację pocovidową świadczoną w trybie ambulatoryjnym w 16 placówkach, a w trybie stacjonarnym w 13. Skala powikłań po przejściu COVID-19 jest jednak ogromna.

- Szacuje się, że powikłania dotyczą aż 20 proc. pacjentów, którzy podlegali hospitalizacji i kilku procent tych, którzy przechodzili zakażenie koronawirusem w domach - mówił podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum