Katowice: W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka powstał pododdział zaburzeń rozwoju płci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2017 13:46

Pododdział Zaburzeń Rozwoju Płci powstał właśnie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. Pacjenci zostaną tam objęci kompleksową, interdyscyplinarną opieką.

Katowice: W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka powstał pododdział zaburzeń rozwoju płci
Pacjenci zostaną objęci kompleksową, interdyscyplinarną opieką Fot. GCZD (logo)

- Powstało miejsce unikalne na szpitalnej mapie Polski. To otwarcie naszego szpitala i całej służby zdrowia na młodych pacjentów z zaburzeniami rozwoju płci. To również szansa na skuteczniejsze leczenie takich osób oraz objęcie ich wielospecjalistyczną opieką - mówiła w czwartek pediatra-endokrynolog, inicjatorka stworzenia pododdziału dr hab. Aneta Gawlik.

- W naszym szpitalu powstanie zespół złożony z endokrynologów, ginekologów, urologów, ale także radiologów i psychologów. Pacjenci z zaburzeniami rozwoju płci wymagają bowiem szerokiego, całościowego podejścia - dodała.

Na schorzenia związane z zaburzeniami rozwoju płci cierpi 1 na 4,5 tys. dzieci. Termin ten zwyczajowo odnosi się do noworodka z nieprawidłowymi narządami płciowymi, u którego określenie płci na podstawie badania przedmiotowego jest utrudnione. Zaburzeń rozwoju płci nie należy mylić z transseksualizmem. W pierwszym przypadku problemem są wady fizyczne narządów płciowych, w drugim - brak akceptacji płci biologicznej.

To nie koniec zmian w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Od lipca dotychczasowy Pododdział Diabetologii Dziecięcej zyskał status oddziału. Liczącą 12 łóżek jednostką kieruje pediatra-diabetolog, śląski konsultant wojewódzki ds. diabetologii prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

- To uznanie dla dotychczasowego dorobku diabetologów z GCZD. Jesteśmy wiodącym w kraju ośrodkiem leczenia cukrzycy. Odnosimy sukcesy nie tylko medyczne, ale także w sferze wprowadzenia do leczenia nowoczesnych technologii, a także w działaniach promujących zdrowie. Cieszę się, że zostało to docenione - skomentowała prof. Jarosz-Chrobot.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają w nim 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których funkcjonuje 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Katowicki szpital to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultrarzadkich u dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum