Katowice: Stop jo-jo, czyli biała sobota dla otyłych

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2011 13:21

W ramach Europejskiego Dnia Walki z Otyłością w Katowicach będzie można bezpłatnie zbadać wskaźniki masy ciała, zawartość tkanki tłuszczowej oraz uzyskać porady dietetyczne.

Katowice: Stop jo-jo, czyli biała sobota dla otyłych

Pomysłodawcami Europejskiego Dnia Walki z Otyłością, ustanowionego w 2009 r., są Jean-Paul Allonsius, prezes i założyciel Belgijskiego Stowarzyszenia Pacjentów Otyłych oraz prof. David Haslam, przewodniczący i dyrektor ds. klinicznych Brytyjskiego Narodowego Forum Otyłości.

Postawili oni sobie za cel poprawę stanu zdrowia mieszkańców Europy poprzez znaczące zmniejszenie odsetka obywateli UE, którzy chorują i przedwcześnie umierają na skutek nadwagi i otyłości.

W ramach Europejskiego Dnia Walki z Otyłością co roku w całej Europie prowadzona jest kampania podnosząca społeczną świadomość zagrożeń związanych z otyłością. Tegoroczna kampania zaplanowana na 21 maja przebiega pod hasłem "Stop jo-jo" i wzywa Europejczyków do przerwania cyklu naprzemiennej utraty i przyrostu masy ciała.

Specjaliści zwracają uwagę, że odchudzając się zbyt intensywnie, można nie tylko nie osiągnąć prawidłowej masy ciała, ale i przytyć. Wskazują, że taka strategia odchudzania to prosta droga do efektu jo-jo, czyli naprzemiennej utraty i przyrostu masy ciała, co może prowadzić do powstania zaburzeń psychicznych i depresji.

Prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert w zakresie chorób metabolicznych, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że otyłość jest chorobą, wiążącą się ze skłonnością do tycia, którą trzeba kontrolować przez całe życie.

- To jest wymagające zadanie, więc wiele osób otyłych woli zastosować nawet jakieś drastyczne krótkotrwałe kuracje, byle osiągnąć efekt straty kilogramów. Tymczasem dietę i aktywność trzeba realizować stale. Osoby walczące z otyłością często mają krótkie zrywy w odchudzaniu, potem przychodzi efekt jo-jo, kilogramy wracają, więc znów sięgają po nową metodę odchudzania, często drastyczną - wyjaśnia specjalista.

Podczas tegorocznego Europejskiego Dnia Walki z Otyłością w katowickiej Poradni Leczenia Otyłości WAGA, w sobotę (21 maja) będzie można m.in. bezpłatnie zbadać masę ciała, zawartość tkanki tłuszczowej, uzyskać porady dietetyczne oraz zakwalifikować się do bezpłatnej rocznej lub trzyletniej kuracji odchudzającej w ramach międzynarodowych badań klinicznych.

Natomiast w niedzielę 22 maja w godz. 9.00- 21.00 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach wraz z Polskim Towarzystwem Badań nad Otyłością w Katowicach zapraszają do Centrum Handlowego 3 Stawy, gdzie będzie można m.in. uzyskać porady na temat zdrowego trybu życia, skonsultować ze specjalistą metody osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum