Katowice: RCKiK zaprojektowało pierwszy w Europie krwiobus o napędzie elektrycznym

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2018 13:40

W środę (20 czerwca) minie 70 lat od utworzenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (ówczesna nazwa to: Stacja Przetaczania i Konserwacji Krwi). Ważnym punktem uroczystości jubileuszowych będzie oddanie do użytku pierwszego w Europie ambulansu do pobierania krwi o napędzie elektrycznym.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprojektowało pierwszy w Europie ambulans do pobierania krwi o napędzie elektrycznym. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje RCKiK, uroczystości jubileuszowe odbędą się w Teatrze Śląskim w Katowicach. Zostali na nie zaproszeni lekarze i klinicyści, dyrektorzy szpitali, krwiodawcy i organizacje zajmujące się promocją dawstwa krwi oraz pracownicy RCKiK w Katowicach.

O godz. 10 przed Teatrem Śląskim otwarta zostanie wystawa edukacyjna dla mieszkańców nt. historii leczenia krwią, w tym wiele eksponatów stosowanych w krwiodawstwie w minionych latach.

Uroczyste oddanie do użytku pierwszego w Europie ambulansu do pobierania krwi o napędzie elektrycznym nastąpi o godz. 15.30. Ambulans ten został zaprojektowany przez zespół pracowników RCKiK w Katowicach (i zgłoszony pod nr P.425525 do Urzędu Patentowego RP). Ten sam zespół opracował i opatentował pierwszy polski ambulans w 1996 r., w którym do dzisiaj pobierana jest krew.

Autobusy do poboru krwi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach wyposażone są w napęd elektryczny zasilany z baterii o pojemności 160 kWh. Ma to gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymi odbiornikami oraz przejechanie minimum 160 kilometrów dziennie. Oprócz autobusów dostarczone zostaną także urządzenia służące do ładowania magazynów energii (akumulatory).

Wnętrze autobusów przystosowano dla potrzeb pobierania krwi - zgodnie z projektem opracowanym przez RCKiK w Katowicach. Oprócz specjalnych foteli dla krwiodawców, w ambulansach znajdą się także: gabinet lekarski, wyposażenie specjalistyczne, część recepcyjna i niewielka część gastronomiczna. Całość jest klimatyzowana. W pojazdach zamontowano m.in. rolety i zewnętrzne markizy, a oświetlenie wykonano w technologii LED. To pierwsze tego typu zamówienie w świecie, które zostanie zrealizowane do końca 2018 roku( pierwszy w czerwcu, kolejny w grudniu 2018 r. )

Dwa mobilne punkty poboru krwi wybudowane są na bazie miejskich autobusów elektrycznych URBINO 8,9 LE przez firmę SOLARIS Bus & Coach S.A. Współpraca z firmą trwa już ponad 20 lat. W 1996 r. fabryka w Bolechowie dostarczyła do RCKiK w Katowicach pierwszy polski ambulans do pobierania krwi, wybudowany na bazie wysokopodłogowego autokaru turystycznego

Główne uroczystości Jubileuszu 70-lecia będą miały miejsce w Teatrze Śląskim o godz. 17. Będą okazją do przedstawienia dorobku i osiągnięć Centrum Krwiodawstwa (min. ponad 30 patentów) oraz wręczenia odznaczenia pracownikom i krwiodawcom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum