Katowice: Okręgowa Rada Lekarska apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa personelowi medycznemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2020 14:10

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach (ORL) zwróciło się do zarządzających szpitalami z apelem o zapewnienie w podmiotach leczniczych standardów bezpieczeństwa wykonywania zawodu przez personel medyczny.

Katowice: Okręgowa Rada Lekarska apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa personelowi medycznemu
Bezpieczeństwo personelu to bezpieczeństwo pacjentów - wskazuje ORL Fot. Shutterstock

To jeden podstawowych warunków zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom - przekonuje ORL.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach zwraca się do zarządzających szpitalami, aby realizując obowiązki nałożone przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie zapewnienia opieki nad chorymi na COVID-19 w podległych im podmiotach leczniczych, przystosowali placówki do wykonywania nałożonych zadań, a o zwrot poniesionych kosztów zwrócili się do właściwych organów - napisano w poniedziałkowym apelu.

Apelujemy o zapewnienie warunków pracy dla personelu medycznego, które spełniać będą obowiązujące standardy bezpieczeństwa wykonywania zawodu - dodało Prezydium ORL.

Rada domaga się takiego zorganizowania lekarskiego nadzoru merytorycznego, aby był on zgodny z kompetencjami wynikającymi ze specjalizacji i doświadczenia zawodowego koniecznego dla kierowania zespołami medycznymi delegowanymi do leczenia i sprawowania opieki nad chorymi na COVID-19. Jak zaznacza ORL, jest to podstawowa gwarancja zapewnienia należytego standardu leczenia i opieki.

Apelujemy, aby zagwarantowano pacjentom humanitarne warunki hospitalizacji poprzez adaptację pomieszczeń w taki sposób, by pacjenci mieli godne warunki pobytu, a lekarze możliwość najlepszej diagnostyki i leczenia. Zapewnienie bezpiecznych warunków wykonywania zawodu dla personelu medycznego jest jednym z podstawowych warunków zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom - wskazuje w apelu Prezydium ORL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum