Katowice: 3 wymazobusy od środy będą pobierać próbki do testów pod kątem koronawirusa

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 16:07

Grupa mieszkańców oczekujących na wymaz i test na koronawirusa stale rośnie, dlatego podjąłem decyzję, że od jutra ruszą opłacone przez miasto wymazobusy, które będą pobierać próbki od mieszkańców Katowic - poinformował we wtorek (14 kwietnia) prezydent Katowic Marcin Krupa.

W skali miesiąca wymazobusy będą realizować minimum 3000 testów dodatkowo. Fot. Marcin Krupa/FB

Podkreślił, że dzięki uruchomieniu wymazobusów osoby, które oczekują na badanie zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych, będą krócej czekać na badanie.

- Za działania epidemiologiczne odpowiada administracja rządowa, jednak w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic, zdecydowałem o wsparciu tych działań. Rozpoczynamy pracę 3 wymazobusów, które od jutra zaczną pobierać próbki do badań pod kątem koronawirusa - podał prezydent Krupa.

Świadczenia będą realizowane przez pracowników medycznych Szpitala Murcki i Tommedu. Próbki będą pobierane przez 6 do 8 godzin dziennie. Koszt pracy ekip to dla miasta od 1000 do 1200 zł dziennie (w zależności od czasu pracy).

Na początek planowane jest, że każdego dnia testy będą realizować trzy ekipy, co pozwoli zebrać próbki z około 150 adresów. W skali miesiąca to realizacja minimum 3000 testów dodatkowo.

W pierwszej kolejności na pobrania mogą liczyć mieszkańcy, którzy są na liście oczekujących zgodnie z decyzją służb medycznych i sanitarnych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum