Katowice: 25. rocznica powstania Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2011 18:03

W Katowicach odbyły się uroczystości związane z obchodami 25. rocznicy powstania Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach-Ochojcu. Czołowi kardiolodzy i kardiochirurdzy zostali wyróżnieni za lata pracy na rzecz rozwoju katowickiego ośrodka.

Katowice: 25. rocznica powstania Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Górnośląski Ośrodek Kardiologii powstał w 1986 roku z inicjatywy prof. Leszka Gieca - twórcy współczesnej kardiologii na Śląsku. Starania o uruchomienie placówki rozpoczęły się w latach 70. Kiedy po niemal 10 latach budowy udało się w końcu otworzyć ośrodek, Giec został jego pierwszym dyrektorem.

Obecnie Górnośląski Ośrodek Kardiologii wchodzi w skład Górnośląskiego Centrum Medycznego, jest także częścią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- 25 lat to dużo i mało. Z jednej strony jest to ogrom historii powiązanej z prof. Giecem, ale także sporo innych nazwisk, które na zawsze będą związane z tym miejscem - powiedziała rektor ŚUM prof. Ewa Małecka-Tendera w trakcie uroczystych obchodów zorganizowanych w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.

W piątek (23 wrzesnia) uhonorowanych zostało wielu wybitnych lekarzy pracujących od lat na rzecz katowickiego ośrodka. Wśród nich, m.in. kierownicy klinik wraz z zespołami.: prof. Zbigniew Gąsior, prof. Andrzej Bochenek, prof. Stanisław Woś, prof. Maria Trusz-Gluza, prof. Michał Tendera.

- Jestem najdłużej pracującą osobą w ośrodku. Pamiętam jak przez wiele lat prof. Giec nosił projekt budowy ośrodka w swoim sercu - mówiła prof. Trusz-Gluza. Wspominała, że na jej dyżurze lekarskim w 1978 roku trafił do szpitala z zawałem pierwszy sekretarz komitetu wojewódzkiego partii Zdzisław Grudzień, a kiedy wyzdrowiał, przyspieszył realizację projektu profesora.

Budowa szpitala była finansowana z wielu źródeł, m.in. z pieniędzy pochodzących z resortu górnictwa. Datki przysyłała także Polonia amerykańska. W latach 90. w ośrodku uruchomiono interwencyjne leczenie chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi. Obecnie Górnośląski Ośrodek Kardiologii jest największą tego typu placówką w Polsce. Rocznie hospitalizuje się tutaj ponad 10 tys. pacjentów.

W skład Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii wchodzą: 3 Kliniki Kardiologii, 2 Kliniki Kardiochirurgii, Klinika Elektrokardiologii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym, Oddział Ostrych Zespołów Wieńcowych, Zakład Kardiologii Inwazyjnej, Izba Przyjęć. W ciągu minionych 25 lat wykonano w Ochojcu ponad 100 tys. koronarografii i prawie 50 tys. operacji kardiochirurgicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze