Katowice: 178 nowych dawców szpiku

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2010 18:10

Znane są już efekty społecznej akcji poszukiwania dawcy szpiku dla Adama Darskiego (Nergala), zorganizowanej 28 sierpnia przez rodzinę muzyka oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Do Rejestru Potencjalnych Dawców Szpiku trafiło 178 nowych osób. Krew zdecydowały się oddać natomiast 43. Zebrano prawie 20 litrów - informuje Dziennik Zachodni.

Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK przyznaje, że dzięki temu, iż Nergal jest osobą znaną, mobilizacja wśród potencjalnych dawców jest większa.

W tym roku ministerstwo po raz pierwszy przeznaczyło znaczące środki na tego typu badania. Dzięki temu zostanie ich przeprowadzonych około 20 tysięcy. To dziesięciokrotnie więcej niż w ub. r. Znalezienie pieniędzy na ten cel było zawsze sporym problemem. Teraz mamy odpowiednią aparaturę i testy – mówi Stanisław Dyląg.

Podkreśla również, jak ważna jest promocja dla pozyskania największej liczby próbek od potencjalnych kandydatów na dawców. Im więcej osób w rejestrze, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia właściwego dawcy w kraju: koszt sprowadzenia szpiku z zagranicy jest kilkakrotnie wyższy.

Więcej: www.naszemiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum