Katowice. 16-latka z poważnym zatruciem po wypiciu wody po konwaliach. Lekarze z GCZD alarmują: niektóre rośliny są groźne!
Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka ostrzegają przed niebezpiecznymi roślinami. Na tutejszy SOR trafiła 16-latka po wypiciu wody, w której wcześniej stały konwalie. Groźne dla zdrowia mogą być też cis czy śnieguliczka, ale nie tylko

- Każdego roku na Szpitalny Oddział Ratunkowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafia kilkudziesięciu małych pacjentów
- Wszyscy z zatruciem spowodowanym przez toksyczne substancje zawarte w popularnych roślinach
- Groźne dla zdrowia mogą być m.in. konwalie, cis czy śnieguliczka. Ich spożycie, zwłaszcza przez dzieci, prowadzi do problemów kardiologicznych i pokarmowych
Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przestrzegają przed groźnymi dla zdrowia roślinami. Wśród nich są popularne konwalie.
Katowice. 16-latka z poważnym zatruciem po wypiciu wody po konwaliach
- Wszystko z powodu trujących glikozydów zawartych w każdej części rośliny. Ich spożycie, zwłaszcza przez dzieci, prowadzi do problemów kardiologicznych i pokarmowych. Duże stężenie glikozydów może nawet doprowadzić do śmierci – alarmują.
Kilka dni temu na SOR w GCZD w Katowicach trafiła 16-latka, która wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały właśnie konwalie. W efekcie doszło u niej do poważnych zaburzeń rytmu serca. Dziewczyna spędziła kilka dni w szpitalu.
- Niebezpieczna dla zdrowia jest też śnieguliczka z charakterystycznymi białymi owocami, które dzieci lubią zrywać i „strzelać” palcami. Kulki spożyte w większej ilości powodują wymioty, biegunkę oraz porażenie ośrodkowego układu nerwowego – dodają medycy.
Groźne dla zdrowia mogą być m.in. konwalie, cis czy śnieguliczka
Z kolei śmiertelnie groźne może być zjedzenie nasion bielunia dziędzierzawy oraz granatowych owoców pokrzyku wilczej jagody.
- W tym przypadku zagrożenie jest tym większe, że owoce pokrzyku są podobne do zwykłej czarnej jagody. Zdarzają się sytuacje, że maluch pomyli krzaki i zje trujące jagody. U dziecka już kilka zjedzonych owoców powoduje halucynacje, a nawet utratę przytomności i śpiączkę. Podobne efekty dają nasiona bielunia. Obie rośliny są śmiertelnie niebezpieczne - ostrzega dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierująca oddziałem ratunkowym w GCZD.
Do groźnego zatrucia może też doprowadzić zjedzenie czerwonych nasion cisu - jeśli małe dziecko rozgryzie kilka kulek cisu, może to doprowadzić nawet do jego śmierci. Wszystko z powodu zawartych w roślinie dużej ilości trujących związków.
- Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiają też dzieci ze schorzeniami wywołanymi przez barszcz Sosnowskiego. Kontakt z rośliną powoduje poparzenia i silną reakcję alergiczną – dodają przedstawiciele szpitala.
GCZD: kilkadziesiąt dzieci rocznie po zatruciach przez toksyczne substancje z roślin
Jak wyliczają w każdego roku na tutejszy SOR trafia kilkadziesiąt dzieci po spożyciu lub kontakcie z trującymi roślinami.
- Często są to dzieci w poważnym stanie i wymagają długiego leczenia. W tym roku mieliśmy już kilku takich pacjentów. Tym zdarzeniom można było zapobiec, gdyby rodzice i dzieci mieli większą wiedzę, jakie rośliny nas otaczają i które mogą być niebezpieczne. Jak zawsze - lepiej zapobiegać niż leczyć - apeluje dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.
Dodajmy, że Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 17 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. GCZD jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)