Katowice: 120 osób znajdzie się pod opieką Szpitala Domowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2018 21:40

120 mieszkańców Katowic powyżej 65. roku życia zostanie objętych opieką Szpitala Domowego. To bezpłatny program profilaktyczny, realizowany przez Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach.

To forma opieki nad osobami starszymi potrzebującymi wsparcia w ich własnych domach Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje w środowym komunikacie Urząd Miejski w Katowicach, to forma opieki nad osobami starszymi potrzebującymi wsparcia w ich własnych domach. Celem projektu jest utrwalenie samodzielności seniorów, aby jak najdłużej mogli przebywać w swoim środowisku domowym.

Zakłada on stałą komunikację między pacjentem przebywającym we własnym domu, a podstawowym zespołem medycznym - lekarzem i pielęgniarką POZ - oraz zespołem medycznym specjalistycznym, tj. pielęgniarką geriatryczną, lekarzem specjalistą geriatrii lub w trakcie specjalizacji i teleopiekunami medycznymi. Działalność ta będzie oparta o struktury Szpitala Geriatrycznego i współpracujących z nim placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W kontakcie z pacjentem zespoły będą korzystać przede wszystkim z telefonu - komunikacja telefoniczna będzie dostępna w trybie "24 godziny na dobę" przez 7 dni w tygodniu.

W planie są też wizyty pacjenta w placówce POZ - według potrzeb - oraz w formie wizyt zespołu medycznego w domu pacjenta - również według potrzeb; średnio będą to 2 wizyty w okresie trwania projektu. Każdy pacjent będzie miał określony przez lekarza POZ indywidualny plan opieki oraz zaleceń medycznych. Projekt obejmuje też rehabilitację geriatryczną - 3 serie po 10 zabiegów oraz działania edukacyjne przygotowujące rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki.

Osoby mające uprawnienia do udzielania porad medycznych drogą telefoniczną w ramach Szpitala Domowego to wyłącznie lekarz, pielęgniarka i opiekun medyczny - w zakresie posiadanych kompetencji i uprawnień zawodowych. Opiekę w formie wizyty w placówce POZ lub wizyty w domu pacjenta mogą natomiast świadczyć: lekarz, pielęgniarka, psycholog oraz fizjoterapeuta.

Projekt będzie realizowany dzięki wsparciu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum