Katowice: 11 karetek pogotowia wyjechało na Słowację...

Autor: Ryszard Rotaub, PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2010 11:10

Przewiozą do polskich szpitali poszkodowanych w sobotnim wypadku polskiego autokaru na Słowacji.

Dotychczas do kraju wróciło około 50 uczestników wyjazdu.

Karetki, które w niedzielę wyjechały sprzed siedziby Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, przewiozą do śląskich szpitali 11 osób hospitalizowanych w Zwoleniu.

– Są to karetki S wyposażone m.in. w materace próżniowe do amortyzowania wstrząsów, na jakie byliby narażeni pacjenci w czasie transportu – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia pl. Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. – W sumie wysłaliśmy 11 zespołów karetek z 4 lekarzami. W konwoju jedzie 40 osób

– W sobotę (8 maja) przed południem autokar wiozący studentów geografii z Uniwersytetu Śląskiego do Turcji miał wypadek w miejscowości Dobra Niva niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Autokar musiał gwałtownie hamować po tym, jak samochód osobowy zajechał mu drogę; przewrócił się i stoczył z pięciometrowej skarpy – relacjonowała rzeczniczka UŚ Magdalena Ochwat.

Autokarem podróżowało 68 osób. W wypadku 34 osoby doznały obrażeń; 19 z nich zostało w szpitalach, reszta po udzieleniu im pomocy ambulatoryjnej została zwolniona. Około 50 uczestników feralnego wyjazdu już wróciło do kraju.

W słowackich szpitalach pozostanie jeszcze ośmiu pacjentów - siedmiu w Bańskiej Bystrzycy i jedna osoba w miejscowości Żar nad Hronem. Ranni ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy wrócą do kraju prawdopodobnie w poniedziałek lub wtorek, po konsultacji z lekarzami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum