Kartuzy: SILS i V-Lock w Powiatowym Centrum Zdrowia

Autor: Polska Dziennik Bałtycki, Express Kaszubski/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2009 09:55

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach wprowadza innowacyjne metody chirurgiczne.

Kartuzy: SILS i V-Lock w Powiatowym Centrum Zdrowia

Pierwsza z nowatorskich metod to jednocięciowa laparoskopia, wykonana przy zastosowaniu techniki zabiegowej SILS (system operacyjny sposobem laparoskopowym z jednego cięcia). Metoda polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w pępku pacjenta, w którym umieszczone zostaje urządzenie z miękkiego tworzywa z otworami pozwalającymi na wprowadzenie narzędzi, jak w tradycyjnej laparoskopii.

Metoda ma zastosowanie przede wszystkim przy usuwaniu pęcherzykow żółciowych. W Kartuzach zoperowano w ten sposób jak dotąd czterech pacjentów, ale zabiegi tą metodą mają się wkrótce odbywać rutynowo. Wyjątkiem mają być pacjenci, którzy nie kwalifikują się do tego rodzaju zabiegów. Pęcherzyk żółciowy nie może być zapalnie zmieniony i musi być cienkościenny. Kolejnym warunkiem jest nieprzebyte wcześniej leczenie operacyjne, bo to zdecydowanie utrudnia zastosowanie tej metody.

Pojedyncze zabiegi tą metodą są wykonywane w szpitalach w Kościerzynie, Gdańsku, Krakowie i Olsztynie. Kartuscy chirurdzy szkolili się na Oddziale Chirurgii Małoinwazyjnej Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie.

Jak podkreśla Jerzy Ropel, szef kartuskiej chirurgii, zastosowanie nowej metody jest nieznacznie droższe od klasycznych zabiegów:

– Koszta są niewspółmierne do korzyści. Zwłaszcza dla pacjentek, które dbają o swój wygląd. Zastosowanie SILS pozwala na jedno cięcie w okolicy pępka, które jest później praktycznie niewidoczne.

Druga technika operacyjna to bezwęzłowe zakładanie szwów na ranach. W tym zakresie kartuski szpital jest krajowym pionierem. Metoda szwów bezwęzłowych tzw. V-Lock może być stosowana wyłącznie do ran czystych, przy zabiegach planowych. W zabiegu łączy się powłoki podskórne, a na skórze zewnętrznej nie ma widocznych nici. Ta nić się wchłania, przez co nie ma konieczności usuwania szwów, pozostaje jedna cieniutka blizna.

Wkrótce w kartuskim szpitalu zostanie wprowadzona nowa technika operowania żylaków kończyn dolnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum