Karetki wodne już dyżurują na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2016 15:30

Rozpoczęły się dyżury karetek wodnych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Karetki stacjonują w Giżycku, Rynie, Wierzbie i Sztynorcie. Można je wzywać do końca września przez całą dobę - poinformowało w czwartek (2 czerwca) Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Karetki wodne można wzywać wybierając numer alarmowy 112 lub nr MOPR 601 100 100. Fot. Archiwum

W Wierzbie, Rynie i Giżycku stacjonują karetki podstawowe (z ratownikami medycznymi na pokładzie), a w Sztynorcie - karetka specjalistyczna, w załodze, której znajduje się lekarz.

Rzecznik prasowy MOPR Jarosław Sroka przypomniał, że karetki można wzywać wykręcając numer alarmowy 112 lub nr MOPR 601 100 100. Z powiatów iławskiego, węgorzewskiego, piskiego, mrągowskiego i giżyckiego można je wezwać wykręcając także nr alarmowy 984.

Stacjonujące na łodziach MOPR karetki są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do ratownictwa medycznego (taki, jaki się znajduje w karetkach kołowych) oraz echosondę, radar czy kamerę termowizyjną, która optymalizuje skuteczność działań również nocą.

O tym, jak potrzebne są wodne karetki najdobitniej świadczy to, że już w czwartek jedna z nich udzielała pomocy osobie, która na łodzi poparzyła twarz gorącą zupą.

W ubiegłym sezonie karetki wodne interweniowały 321 razy. Były to zarówno drobne urazy, jak i poważne schorzenia np. zawały, czy udary oraz wstrząsy anafilaktyczne. Pacjenci karetek wodnych są, w razie potrzeby transportowani do szpitali, zdarzało się, że ich załogi wzywały także lotnicze pogotowie ratunkowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum