Karetka ''N” z ECMO będzie pełniła dyżur dla całego kraju?

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 09:40

Kilkanaście noworodków rodzących się z niewydolnością oddechową przeżywa co roku dzięki zastosowaniu krążenia pozaustrojowego ECMO (extracorporeal membrane oxygenation).

Karetka ''N” z ECMO będzie pełniła dyżur dla całego kraju?
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dzięki ECMO ratuje się kilkanaście noworodków rocznie. Fot. Archiwum

Metoda ECMO, stosowana we wszystkich ośrodkach kardiochirurgii, dostępna jest tylko w dwóch szpitalach dziecięcych. W praktyce natomiast noworodki z zagrażającą życiu ostrą niewydolnością oddechową, której nie da się wyleczyć konwencjonalnymi metodami, mają dostęp do ECMO tylko w jednym z nich - w klinice intensywnej terapii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dzięki ECMO ratuje się tam kilkanaście noworodków rocznie - informuje Rzeczpospolita.

Zdaniem szefowej kliniki prof. Iwony Maroszyńskiej przydałby się ostry dyżur karetki z ECMO, która wyjeżdżałby do potrzebujących dzieci w całym kraju. W łódzkiej placówce z wykorzystaniem ECMO ratowane są najczęściej dzieci z tego szpitala. Rzadziej z innych, bowiem lekarze obawiają się wysyłać je z dalszych stron kraju do Łodzi karetką, w której nie ma urządzenia ECMO.

Dyżur w karetce N z ECMO musiałby pełnić zespół złożony z neonatologa, kardiochirurga, anestezjologa i przeszkolonej pielęgniarki. Nad takim rozwiązaniem zastanawia się dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach, który zapowiada, że będzie starał się przekonać resort zdrowia do konieczności uruchomienia takiego dyżuru dla dzieci z całego kraju.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum