×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kardiologia: "syndrom złamanego serca" po silnym przeżyciu emocjonalnym

Autor: dziennikbaltycki.pl/Rynek Zdrowia02 listopada 2015 12:58

Rzadki zespół takotsubo - „syndrom złamanego serca" - najczęściej dotyka osób, które doświadczyły silnego przeżycia emocjonalnego - twierdzą kardiolodzy.

Kardiologia: "syndrom złamanego serca" po silnym przeżyciu emocjonalnym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Takotsubo to w języku japońskim naczynie służące do poławiania ośmiornic. Ma wąską szyjkę i szerokie, spłaszczone dno. Serce pacjenta z zespołem Takotsubo w badaniach obrazowych przypomina taki kształt.

Objawy Takotsubo przypominają  zawał serca. Dopiero koronarografia wykazuje, że w naczyniach wieńcowych nie ma zmian i serce nie jest uszkodzone. Jednak w ostrej fazie Takotsubo mogą wystąpić powikłania identyczne jak w prawdziwym zawale. 

Pacjenci z zespołem Takotsubo to najczęściej w 90 proc. kobiety i to starsze, po menopauzie. Choroba Takotsubo zwana jest też syndromem złamanego serca. Najczęstszą przyczyną wystąpienia tej choroby jest stres fizyczny - operacja, oparzenie, złamanie. W jednej trzeciej przypadków powodem jest stres psychiczny - na przykład śmierć bliskiej osoby, rozwód, zawód miłosny.

Również pozytywne emocje, tyle że bardzo silne, mogą wywołać tę chorobę - np. wygrana w Lotto. Dziesięć procent chorych na Takotsubo stanowią mężczyźni.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum