Kardiolodzy radzą, jak przygotować się do planowego zabiegu, który został odroczony

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2020 12:54

Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przypomina, że już wkrótce ruszą odroczone przez epidemie Covid - 19, planowane operacje. Eksperci wskazują, że czas oczekiwania na zabieg warto wykorzystać w celu dobrego przygotowania się do zabiegu.

Kardiolodzy radzą, jak przygotować się do planowego zabiegu, który został odroczony
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreślają kardiolodzy, im lepszy stan ogólny pacjenta przed nią, tym mniejsze ryzyko powikłań i większe prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia. Każdy nadprogramowy kilogram lub niedowaga, nieprawidłowe ciśnienie, zaniechania podczas przyjmowania leków przed operacją, niezbilansowana dieta i osłabione mięśnie mogą się zemścić powikłaniami podczas i po zabiegu, dłuższym okresem gojenia się ran i trudną rekonwalescencją - pisze Wprost.

Lekarze przypominają też, że osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 są potencjalnie narażone na cięższy przebieg infekcji. Dlatego powinni ograniczać kontakt z innymi i zadbać o ogólną odporność organizmu. Ponieważ jednak osoby te, ze względu na swoją chorobę są narażone na zaburzenia lękowe powinny szczególnie zadbać o higienę psychiczną. Można tu wykorzystać proste sposoby - dbać o wygląd, korzystać ze spacerów, pozostawać w kontaktach telefonicznych z bliskimi czy przestrzegać zaleceń lekarskich.

Należy też dbać o swoje ciśnienie, kontrolując je każdego dnia rano i wieczorem, i prowadząc dzienniczek ciśnienia. To ułatwi też pracę lekarzowi, który dzięki tym notatkom będzie w stanie ocenić czy zaplanowany wcześniej zabieg można wykonać bez przeszkód i czy nie jest konieczna korekta zaleconej farmakoterapii.

Kardiolodzy apelują też, by przywiązać szczególną wagę do kontroli masy ciała: od niej zależy między innymi ciśnienie tętnicze krwi. Obydwa te czynniki mają kluczowe znaczenie dla przebiegu procedury medycznej, spodziewanych efektów leczenia i rekonwalescencji pacjenta.

Więcej: zdrowie.wprost.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum