"Karambol" na A2: ratownicy medyczni ćwiczyli ze strażakami i policją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2010 13:17

Kilkanaście samochodów wzięło udział w symulacji karambolu zrealizowanej w sobotę (7 sierpnia) przed południem na autostradzie A2 w Strykowie.

Według scenariusza, rannych zostało 16 osób, w tym kilkoro ciężko, dwie osoby zginęły.

Symulacja karambolu odbyła się w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa Weekendu bez Ofiar – ogólnopolskiej akcji, która ma podnieść wiedzę użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa.

Karambol pod Strykowem wydarzył się w miejscu, gdzie droga jednojezdniowa przechodzi w trasę szybkiego ruchu w kierunku Poznania. Na skutek nieostrożności kierowców, zderzyły się ze sobą trzy samochody. Na nie najechały kolejne. Jeden samochód zapalił się. W wypadku zostało rannych 16 osób. Poszkodowanych odgrywali statyści, były też manekiny.

Pierwsi na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy. Część z nich zajęła się udzielaniem pomocy rannym, inni gasili płonące auto. Po strażakach, pojawili się policjanci, służby drogowe, ratownicy medyczni. Dla poszkodowanych rozbito namiot. Do najciężej rannych wezwano śmigłowiec, który przetransportował do szpitala kobietę w ciąży. Na czas jego przylotu i odlotu ruch na autostradzie został wstrzymany.

Zdaniem organizatorów akcji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, symulacja karambolu pod Strykowem to pierwsze w Polsce ćwiczenia, w których razem wzięły udział straż pożarna, policja, ratownicy medyczni i służby drogowe. Miała ona na celu ćwiczenie umiejętności różnych służb w przypadku katastrofy drogowej.

Po południu, w ramach akcji Weekend bez Ofiar w łódzkiej Manufakturze odbędzie się piknik edukacyjny, w trakcie którego będzie można spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu – jak opanować stres w chwili wypadku. Podobny piknik odbędzie się w niedzielę na Agrykoli w Warszawie.

W ramach akcji kierowcy mogą otrzymać sms-em informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach. Wystarczy wysłać sms-a na numer 70567 (koszt 50 gr) z kodem województwa. Kody można znaleźć na stronie internetowej www.WeekendBezOfiar.pl. Na antenach regionalnych rozgłośni radiowych częściej niż zwykle pojawiają się komunikaty drogowe.

Na stronie znajdują się też informacje, w jaki sposób użytkownicy dróg mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. Można się tam np. dowiedzieć, jak bezpiecznie przewozić bagaże albo jak efektywnie wypoczywać w czasie podróży.

Organizatorem akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa Weekend bez Ofiar jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Według policji, każdego roku na polskich drogach ginie ok. 5 tys. osób. W lipcu i w sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków – łącznie ponad 8 tys., w których ginie ok. 900 osób. Główną przyczyną tragedii jest nadmierna prędkość. Tylko w 2009 roku policjanci zatrzymali do kontroli ok. 1,5 mln kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum