Kancerofobia, czyli strach groźniejszy od raka

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2015 12:41

Większą uwagę przykuwają statystyki zachorowań na raka niż kampanie, które powinny zachęcać ludzi do regularnej profilaktyki - twierdzi psychiatra prof. Lucyna Stryczek. Zauważa, że zdrowi, ale sparaliżowani strachem ludzie nie są w stanie skupić się na niczym poza wymyślonym przez siebie rakiem.

Kancerofobia, czyli strach groźniejszy od raka
Kancerofobia, czyli strach groźniejszy od raka. Fot. Shutterstock

Zgodnie z najnowszymi statystykami na początku tego roku liczba wykrywanych na świecie nowotworów po raz pierwszy przekroczyła 14 mln. W Polsce na choroby nowotworowe zapada rocznie blisko 160 tys., a umiera 92,5 tys. ludzi.  Tak częste rozpowszechnianie informacji o chorobach nowotworowych działa na podświadomość ludzi i zakorzenia w nich głęboki lęk. 

Jak podkreśla psychiatra prof. Lucyna Stryczek taki strach nabiera na sile i niezwykle szybko uniemożliwia normalne funkcjonowanie, przeradza się w klasyczną kancerofobię. 

Kancerofobia często rozwija się powoli, więc natychmiastowa interwencja u specjalisty daje szanse na całkowite jej wyleczenie.

Specjalistka dodaje też, że z obserwacji wynika, iż większą uwagę ludzi przykuwają statystyki zachorowań na raka niż kampanie, które powinny zachęcać ludzi do regularnej profilaktyki. 

Więcej: www.onet.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum