Kanada wydaje nowe wytyczne w sprawie otyłości: zalecanie diety i ćwiczeń nie wystarczy

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2020 13:22

Otyłość powinna być definiowana przez stan zdrowia danej osoby, a nie tylko przez jej wagę. Lekarze powinni skupiać się na przyczynach problemu i prezentować holistyczne podejście do kwestii związanych ze zdrowia pacjenta - wynika z najnowszych wytycznych dla kanadyjskich lekarzy opublikowane na łamach "Canadian Medical Association Journal".

Kanada wydaje nowe wytyczne w sprawie otyłości: zalecanie diety i ćwiczeń nie wystarczy
W Kanadzie na otyłość cierpi już co czwarty mieszkaniec Fot. Shutterstock

W Kanadzie na otyłość cierpi już co czwarty mieszkaniec, stąd konieczność wydania nowych wytycznych dotyczących leczenia osób z otyłością, bo te nie zmieniały się od 2006 r. - informuje Rzeczpospolita.

Wytyczne kładą nacisk na niestygmatyzowanie pacjentów walczących z nadwagą i otyłością, ponieważ "dominująca narracja dotycząca otyłości zakłada, że wynika ona z osobistej nieodpowiedzialności, braku silnej woli co wiąże się z obwinianiem i zawstydzaniem osób borykających się z otyłością".

Nowe wytyczne przewidują, że lekarze przy diagnozowaniu otyłości powinni skupiać się nie tylko na indeksie masy ciała (BMI), ale również na tym, jak waga wpływa na stan zdrowia pacjenta. Już niewielka redukcja masy ciała - o ok. 3-5 proc. - może prowadzić do poprawy stanu zdrowia, a "najlepsza waga" osoby otyłej może nie pokrywać się z jej "idealną wagą" wynikającą z BMI.

Autorzy wytycznych podkreślają, że otyłość należy traktować jak schorzenie przewlekłe, z którym pacjent boryka się przez całe życie. Samo zalecanie ćwiczeń i diety nie wystarcza, a pacjentom należy zalecać także terapię u psychoterapeuty, leki oraz operacje.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum