PAP/Rynek Zdrowia | 15-08-2011 11:19

Kanada: "starzy" imigranci zapadają na choroby układu krążenia

Kanadyjscy kardiolodzy zauważyli, że imigranci mieszkający w Kanadzie od ponad 15. lat zaczynają chorować na choroby układu krążenia częściej niż nowi przybysze. Obecnie lekarze szukają przyczyny tego zjawiska.

Zwracają jednocześnie uwagę na znaczenie problemu: Kanada jest krajem, w którym osiedla się każdego roku ćwierć miliona nowych obywateli. Za kilkadziesiąt lat będą oni bardzo istotną grupą dla systemu ochrony zdrowia finansowanego z podatków. 

Jak informowała telewizja CBC, badacze z Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES) wzięli pod lupę dane kanadyjskiego urzędu statystycznego dotyczące badań stanu zdrowia i przyjrzeli się imigrantom w prowincji Ontario, wybieranej przez większość nowo przybyłych. 

Okazało się, że niezależnie od grupy etnicznej, wśród imigrantów mieszkających w Kanadzie od ponad 15. lat częściej spotyka się czynniki ryzyka przyczyniające się do chorób układu krążenia, np. cukrzycę typu 2, otyłość, palenie i nadciśnienie tętnicze.

Najbardziej pogarsza się stan zdrowia Chińczyków, a w następnej kolejności - białych imigrantów. Z pierwszych ustaleń wynika, że tym grupom etnicznym najtrudniej zachować właściwą wagę ciała
(w dyskusjach w internecie zwraca się uwagę na niekorzystne zmiany w sposobie odżywania się imigrantów i zastępowanie zdrowych posiłków tanią żywością z fastfoodów). Z kolei w grupach pochodzących z Azji Południowej i u osób o czarnym kolorze skóry głównym czynnikiem ryzyka staje się palenie papierosów. 

Lekarze podkreślili, że trzeba dokładniej sprawdzić, co dzieje się wśród imigrantów, że tak chętnie przejmują najbardziej chorobotwórcze obyczaje w Kanadzie. Chodzi o skuteczne przeciwdziałanie tej tendencji.