Kanada: ministerstwo zaleca dzieciom mniej rozmów przez komórki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2011 11:02

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia (Health Canada) zaleciło dzieciom i młodzieży do lat 18 ograniczenie rozmów przez telefony komórkowe. Zamiast rozmawiać wysyłajcie SMS-y - apelują władze.

Kanada: ministerstwo zaleca dzieciom mniej rozmów przez komórki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ostatnich dniach Health Canada wydało komunikat, w którym podkreśla, że według niektórych badań długie i częste rozmowy przez komórkę mogą zwiększać zachorowalność na raka mózgu.

Ponieważ nie ma jednak badań dowodzących jednoznacznie, jaki jest wpływ korzystania z telefonów komórkowych na dzieci, Health Canada zaleca po prostu rodzicom, by ograniczyli rozmowy dzieci przez komórki. Lepszym rozwiązaniem są SMS-y lub używanie zestawów słuchawkowych - podkreśla ministerstwo.

W liczącej 34 mln mieszkańców Kanadzie obecnie w użyciu jest ok. 24 mln telefonów komórkowych.

Część ekspertów już krytykuje Health Canada za tak późne wydanie komunikatu - zauważyły kanadyjskie media. Przypominają, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w maju tego roku uznała, iż używanie telefonów komórkowych może powodować raka.

Eksperci zwracają też uwagę, że znacznie więcej sprzętu i urządzeń przyczynia się do swoistego zanieczyszczania środowiska emisjami. Cytowana przez portal cbc.ca profesor Magda Havas z Wireless Safety Council of Canada wymienia inne źródła emisji, m.in. bezprzewodowe sieci komputerowe (WiFi), bezprzewodowe urządzenia do monitoringu dzieci czy przekaźniki telefonii komórkowej.

Havas podkreśliła, że kanadyjskie władze zdrowotne powinny wprowadzić dodatkowe ograniczenia i zalecenia także w kwestii tych urządzeń.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze