Kampania "Piękna bo zdrowa" ma wykreować modę na cytologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2012 17:58

Akcja "Piękna bo zdrowa", która w weekend zawita do centrów handlowych w kilku miastach Polski, promuje modę m.in. na regularne wykonywanie badań cytologicznych.

W sobotę i niedzielę (28-29 stycznia) w wybranych centrach handlowych w: Słupsku, Zielonej Górze i Wrocławiu czynne będą Miasteczka Kobiet, w których - oprócz bezpłatnych porad z zakresu mody, diety, fitness, kosmetyki, makijażu i fryzjerstwa - panie będą mogły uzyskać informacje na temat profilaktyki raka szyjki macicy.

Do regularnych badań cytologicznych, które pozwalają uniknąć zgonów z powodu tego nowotworu, będą zachęcały przedstawicielki inicjatora kampanii - Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat Kobiecości". Jednocześnie w portalu Centrum Telemedycznego Qzdrowiu.pl będzie można skorzystać z bezpłatnych telekonsultacji lekarskich.

- W Polsce ciągle mamy zbyt dużą śmiertelność z powodu raka szyjki macicy, ponieważ kobiety trafiają do lekarza w zbyt późnym stadium choroby - mówiła Ida Karpińska, założycielka "Kwiatu Kobiecości", na konferencji prasowej zorganizowanej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który trwa od 22 do 28 stycznia.

- Organizując kampanię "Piękna bo zdrowa" chcemy, by cytologia stała się modna, by kobiety zrozumiały, że nie będą piękne, na czasie, glamour, jeśli nie będą się badać - dodała.

Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że aż 53 proc. Polek w wieku 18-45 lat nie wykonuje regularnie cytologii. Na bezpłatną cytologię - finansowaną przez NFZ paniom w wieku 25-59 lat - zgłasza się około jedna czwarta uprawnionych. Kampania stawia sobie również za cel promocję szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), którego onkogenne typy odpowiadają niemal za 100 proc. przypadków raka szyjki.

Zdaniem ekspertów, największą skuteczność może mieć szczepienie nastoletnich dziewcząt, jeszcze przed inicjacją seksualną. Obecnie w Polsce szczepienia te nie są refundowane; finansują je natomiast niektóre samorządy.

- Aż 98 proc. kobiet może zyskać na zaszczepieniu się, nawet po rozpoczęciu życia płciowego - szacuje prof. Romuald Dębski, ordynator Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum