Kampanią edukacyjną w raka prostaty

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, SA/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2010 15:33

Latem br. ruszy kampania edukacyjno-informacyjna, zachęcająca mężczyzn do poddawania się badaniom pod kątem raka prostaty.

Kampania będzie skierowana do mężczyzn powyżej 45. roku życia, pracujących w zawodach obarczonych ryzykiem zachorowania na raka prostaty i inne schorzenia układu moczowo-płciowego.

W ramach kampanii będą również przeprowadzane szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów medycyny pracy. Podczas szkoleń lekarze dowiedzą się, jak docierać do mężczyzn zagrożonych tymi chorobami oraz jak je rozpoznawać.

Kampania, której koszt oszacowano na 20 mln złotych, zostanie sfinansowana z funduszy unijnych. Projekt obecnie zatwierdza Komisja Europejska, a w marcu ostateczną decyzję w sprawie jego realizacji wyda Komitet Monitorujący Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Pierwotnie zakładano, że w ramach tej kwoty zostanie przeprowadzona i kampania edukacyjna, i badania profilaktyczne. Okazało się jednak, że ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nie można finansować takich badań. Kampania ograniczy się więc znowu do edukacji. Nieliczne programy profilaktyczne, z badaniami przesiewowymi, organizują bowiem samorządy terytorialne.  

Tymczasem, co roku na raka prostaty umiera 3,5 tys. mężczyzn, ponieważ nowotwór wciąż jest wykrywany zbyt późno.

Specjaliści szacują przy tym, że rocznie występuje około 7,1 tys. nowych rozpoznań raka prostaty, a średnie tempo wzrostu zapadalności na tę chorobę wynosi ok. 2,5  proc. rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum