Kampania „Razem przeciw HIV”. Polak nie wie, co to takiego

Autor: RZX, Res Humanae/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2019 14:35

Poziom wiedzy o HIV i AIDS jest w Polsce zatrważająco niski. Nie badamy się i często nie wiemy nawet, jak ten wirus się przenosi. Zapomnieliśmy o czasach, gdy epidemia była na pierwszych stronach gazet. Z okazji Światowego Dnia AIDS o zagrożeniu przypominać będzie czerwona kokardka wyświetlana na fasadach budynków stolicy.

Kampania „Razem przeciw HIV”. Polak nie wie, co to takiego
Fot. Fotolia

 Co wiedzą Polacy o HIV? Dostępne badania pokazują, że niewiele. Ponad połowa z nas nie zna dróg zakażenia, 40% nie wie, gdzie można zrobić test. Bardzo źle wygląda to też wśród pracowników ochrony zdrowia. Ta niewiedza jest groźna, bo choć HIV, dzięki nowym lekom, nie jest już tak niebezpieczny jak kiedyś, to jednak żeby poddać się leczeniu, trzeba wiedzieć, że się z tym wirusem żyje. Kto nie jest tego świadom, ryzykuje zdrowiem swoim i partnera.

W tym roku - podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV przypadającego na 22-29 listopada oraz w Światowym Dniu AIDS 1 grudnia - Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae będzie przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu wyświetlając w przestrzeni miejskiej Warszawy czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”.

Z opublikowanych w tym roku wyników ankiety internetowej przeprowadzonej przez Ewę Janiszewską, Dominikę Plutę oraz Tadeusza Dobosza z Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wynika, że tylko mniej niż połowa z nas zdaje sobie sprawę, że zakażenie HIV nie jest równoznaczne z AIDS. Około 30% respondentów nie zetknęło się z określeniem „okno serologiczne”.

Szczególnie niepokojące są odpowiedzi osób związanych z ochroną zdrowia (pracownicy oraz studenci medycyny): ponad 50% z nich nie umiało poprawnie wskazać, jakie są drogi zakażenia. Mało tego - jedna piąta spośród nich nie wie, gdzie wykonać testy na HIV, choć lista Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych dostępna jest w internecie od lat.

Żeby choć trochę zmienić sytuację, ten właśnie symbol - czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” - będzie obecna w przestrzeni miejskiej Warszawy podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV oraz w Światowym Dniu AIDS. Ma przypomnieć, jak ważne jest testowanie się w kierunku zakażenia. To bardzo ważne, ponieważ, zgodnie z szacunkami, jak dotąd przebadało się w tym kierunku mniej niż 10% Polaków.

Wg informacji organizacji pozarządowych wspierających osoby z HIV, mimo rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, nie wszyscy ginekolodzy kierują na testy kobiety w ciąży.

Statystyki są jednoznaczne: liczba zakażeń rośnie. Codziennie wynik „pozytywny” dostają w Polsce 3-4 osoby. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny informuje, że od początku wdrożenia badań w Polsce do 30 kwietnia 2019 zakażenie HIV wykryto u 24 303 osób, AIDS zdiagnozowano u 3 692, a zmarło na AIDS - 1 418. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku HIV wykryto u 372 osób, u 25 zdiagnozowano AIDS, a 7 zmarło. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum