Kampania "Nefrotest": liczba dializowanych rośnie o 8-10 proc. rocznie

Autor: IGMP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2012 08:57

5 tys. osób w całej Polsce skorzystało już w ramach kampanii "Nefrotest" z bezpłatnych badań krwi w kierunku chorób nerek, organizowanych przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Większość przebadanych ma prawidłowe wyniki, jednak średnio u 8-10 proc. osób poziom kreatyniny i wskaźnik e-GFR przewyższają normy, co może wskazywać na chorobę nerek. Nefrolodzy szacują, że właśnie co 10. Polak może chorować na nerki, choć nie jest tego świadomy. Ogólnopolski patronat naukowy nad akcją sprawuje prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. Kampanię wspiera także Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.

- Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie i na początku choroby nie dają niemal żadnych objawów. Prosty sposób, by wcześnie zdiagnozować chore nerki, to testy diagnostyczne - badanie stężenia kreatyniny we krwi i badanie ogólne moczu. Wczesne wykrycie tych chorób da wielu pacjentom szansę na uniknięcie ostatniej fazy leczenia przewlekłej choroby nerek, czyli dializ i przeszczepu - mówi prof. Marian Klinger.

Specjalista dodaje, że co roku liczba osób dializowanych, ze schyłkową niewydolnością nerek, rośnie w Polsce o 8 do 10 proc. - Wierzę, że ten wzrost można zahamować do maksymalnie 5 proc. Edukacja dotycząca chorób nerek, badania przesiewowe i lepszy dostęp do specjalisty nefrologa w przychodni i w oddziale szpitalnym to jedyna efektywna droga ograniczenia rozmiarów epidemii chorób nerek - dodaje konsultant.

W 2010 r., podczas pilotażowej edycji akcji "Nefrotest" w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów - kilkudziesięciu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. Łącznie w 2010, 2011 i 2012 r., w badaniach organizowanych w ramach kampanii "Nefrotest" w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Białymstoku, Legnicy i Pszczynie wzięło udział niemal 5 tys. osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum