Kampania "Narządy nie rosną na drzewach"

Autor: Echo Miasta, AK/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2008 12:00

Serce 31-letniego Wojciecha Faracika uratowało młodego mieszkańca Grecji. Mężczyzna po tragicznym wypadku pod koniec maja tego roku trafił do szpitala

Po dwóch dobach lekarze stwierdzili śmierć mózgu mężczyzny. Jego rodzina zgodziła się na pobranie narządów.
Ojciec zmarłego Wojtka uważa, że jeśli w takiej sytuacji postąpiłby inaczej, to tak, jakby wziął częściową odpowiedzialność za życie osoby oczekującej na przeszczep.

- To nie zlikwiduje bólu po utracie syna - twierdzi. - Ale czuję lekką ulgę, gdy pomyślę, że nie odszedł stąd zupełnie mówił Echu Miasta.
Podobnie uważa prawie 100 procent Polaków. Jednak tylko dwie trzecie z nich byłoby skłonnych podpisać "oświadczenie woli", czyli zgodę na pobranie narządów w przypadku nagłej śmierci.

Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” zorganizowało kampanię „Narządy nie rosną na drzewach”. To właśnie w ramach tej akcji w telewizji będzie można obejrzeć pierwszy w Polsce film animowany dla dzieci o transplantacji, który powstaje w Bielsku-Białej pt. „Marzenie Adasia”.

Celem akcji, jak podaje stowarzyszenie, jest wychowanie nowego pokolenia, dla którego problematyka związana z transplantologią będzie tak naturalna, jak konieczność regularnego chodzenia do dentysty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum