Kampania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2009 17:50

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa depresję za jeden z najcięższych problemów zdrowotnych.

Depresja obciąża nie tylko pacjentów, ale też ich rodziny i bliskich - zwiększa umieralność z powodu samobójstw; wpływa na wzrost liczby rozwodów i osób samotnych; powoduje przerwy w pracy, spadek osiągnięć zawodowych i bezrobocie; ma związek z obniżeniem statusu materialnego społeczeństwa; prowadzi do uzależnień i nałogów.

Obecnie depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najczęstszych schorzeń gnębiących ludzi, a szacuje się, że do 2020 r. może przesunąć się na miejsce drugie - tuż po niedokrwiennej chorobie serca.

- Ze statystyk wynika, że w Polsce 17 proc. osób wymaga leczenia z powodu depresji, ale lekarze oceniają, że faktyczna liczba tych, którzy potrzebują pomocy, jest dwukrotnie wyższa, czyli przekracza 30 proc. - stwierdziła dr Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jej zdaniem fakt, że liczba nowych zachorowań na depresję rośnie i będzie rosła, ma związek m.in. z migracjami, obecnym kryzysem gospodarczym, wydłużeniem średniej życia, a także ze wzrostem stężenia związków chemicznych w naszym środowisku.

Według dr. Łukasza Święcickiego z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, większość pacjentów doszukuje się przyczyn swojej depresji w czynnikach zewnętrznych, chcąc w ten sposób zobiektywizować chorobę. Tymczasem, najczęściej jest ona efektem nakładania się na siebie czynników środowiskowych oraz wewnętrznych, jak czynniki biologiczne, genetyczne i emocjonalne.

Podstawą leczenia depresji są leki, ale bardzo ważną uzupełniającą rolę odgrywa tu psychoterapia. - Ważne jest, aby jak najwcześniej podjąć leczenie, bo wtedy objawy depresji będą lżejsze i mniejsze jest ryzyko, że przejdzie ona w postać ciężką - zaznaczył dr Święcicki.

Kampania „Forum Przeciw Depresji” ma uświadomić społeczeństwu skalę problemu , edukować na temat jej objawów i potrzeby leczenia. - Depresja to nie jest chwilowy smutek, który minie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To jest choroba, która nie minie, jeśli nie zgłosimy się do specjalisty i nie zaczniemy leczenia - podkreślił Michał Czyżewski, psychoterapeuta i wiceprezes Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwania Ludzi Zaginionych, współorganizatora kampanii.

W ramach kampanii w styczniu i lutym w 6 miastach Polski odbędą się tzw. dni otwarte, podczas których będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych, posłuchać wykładów specjalistów.


Więcej na stronie:

www.forumprzeciwdepresji.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum