Kamica nerkowa, kolejne odkrycia badaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2010 17:30

Po operacji bypassu żołądka zachodzą zmiany w składzie moczu, które zwiększają ryzyko kamicy nerkowej.

Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center, którzy przedstawili wyniki swoich badań w piśmie Journal of Urology .

Naukowcy przebadali próbki moczu pobrane od 38 otyłych pacjentów, których podzielili na dwie grupy - w każdej było 16 kobiet i 3 mężczyzn. Część z nich przeszła operację chirurgicznego zmniejszania żołądka metodą wytworzenia bypassu, a druga nie.

Operacja wytworzenia bypassu żołądka polega na podzieleniu tego narządu na dwie części i podłączeniu odgałęzienia jelita do części mniejszej. W ten sposób żołądek ulega zmniejszeniu, a część jelita cienkiego jest wyłączona z wchłaniania pokarmu.

Okazało się, że pacjenci po operacji zmniejszania żołądka częściej mieli w moczu duże ilości szczawianów, które przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych, niż pacjenci nieoperowani - w grupie po operacji było to 47 proc. osób, a grupie kontrolnej - 10,5 proc. W dodatku, u osób po bypassie żołądka częściej niż grupie kontrolnej stwierdzono w moczu niskie stężenie cytrynianów, które hamują powstawanie kamieni.

Zdaniem głównego autora pracy dr Naima Maaloufa, wyniki te wskazują, że po operacji wytworzenia bypassu żołądka niemal połowa pacjentów, którzy wcześniej nie mieli kamicy nerkowej jest narażona na to schorzenie. Powikłanie to może nie być kojarzone z operacją, gdyż przeważnie pojawia się po miesiącach lub latach od operacji.

Przyczyna zwiększonego ryzyka kamieni nerkowych po chirurgicznym zmniejszaniu żołądka nie jest całkiem jasna, ale wyniki tych badań dowodzą, że pacjenci, którzy przeszli taką operację oraz opiekujący się nimi lekarze powinni być na to ryzyko szczególnie wyczuleni - podkreśla dr Maalouf.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum