Kalisz: to już trzecia ewakuacja w DPS, pensjonariusze byli wystraszeni, płakali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2020 16:01

W piątek (24 kwietnia) przeprowadzoną już trzecią ewakuację pensjonariuszy DPS w Kaliszu. W pierwszej fazie ewakuacji pensjonariusze byli wystraszeni i płakali; ale zostali uspokojeni - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa 2 Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia por. Alicja Pic.

W dobie koronawirusa z DPS-ów ewakuowane są m.in. starsze osoby; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W piątek odbyła się trzecia z kolei ewakuacja pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej w Kaliszu. W akcji uczestniczyły 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz 2 Wojskowy Szpital Polowy z Wrocławia.

Żołnierze ewakuowali 40 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy z kaliskiego DPS. - Najcięższe przypadki trafiły do szpitala zakaźnego w Wolicy k. Kalisza, żeby ich nie narażać na dłuższą podróż" - powiedział oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej kpt. Marcin Misiak. Tam transport odbywał się w formie wahadłowej: karetka jechała i wracała po pacjenta - dodał.

17 pensjonariuszy zabrano do szpitala zakaźnego w Poznaniu. - Wszyscy są leżący - powiedziała por. Alicja Pic. Dodała, że w pierwszej fazie ewakuacji pensjonariusze byli wystraszeni i płakali, ale ja podkreśliła, zostali uspokojeni.

W czwartek do szpitala zakaźnego w Poznaniu ewakuowano 24 pensjonariuszy kaliskiego DPS zakażonych koronawirusem, na kwarantannę domową skierowano 9 osób z personelu.

To trzecia fala zakażeń w kaliskim DPS-ie, który został zamknięty 9 kwietnia. Wtedy koronawirusa wykryto u dwóch pracowników tej placówki; kolejne testy potwierdziły koronawirusa u 47 osób: 28 pensjonariuszy i 19 pracowników.

Do 21 kwietnia w kaliskim DPS zmarło 11 podopiecznych. Obecnie przy ul. Winiarskiej pozostało 65 pensjonariuszy i 42 osoby personelu.

Ewa Bąkowska (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum