Kalisz: szpitalny oddział ratunkowy wprowadza tzw. re-triage

Autor: Fakty Kaliskie/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2019 09:15

W ostatnim czasie na polskich szpitalnych oddziałach ratunkowych doszło do kilku incydentów, które zakończyły się zgonami pacjentów. Sprawy te bada sąd. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu chcąc uniknąć takich incydentów, wziął sprawy w swoje ręce i nie czekając na ustawowy obowiązek, wprowadził na swoim SOR zasadę tzw. re-triage, czyli ponownej segregacji pacjentów.

Kalisz: szpitalny oddział ratunkowy wprowadza tzw. re-triage
Kaliski szpital nie czekając na ustawowy obowiązek, wprowadził na swoim SOR zasadę tzw. re-triage, czyli ponownej segregacji pacjentów. Fot. Archiwum

Jak podają Fakty Kaliskie, na SOR już od dawna obowiązuje procedura triage. Szpital poszedł krok dalej i zdecydował się wprowadzić  tzw. re-triage w przypadkach pacjentów oznaczonych kodem zielonym. Rozwiązanie to ma zacząć obowiązywać w całej Polsce, zgodnie z nową ustawą za dwa lata. Kaliska lecznica nie chciała czekać.

Proponowana zmiana polegać ma na tym, że pacjent, u którego nie ma stanu zagrożenia życia i jego czas oczekiwania określony został do 4 godzin (kolor zielony), po dwóch godzinach musi być obowiązkowo ponownie poddany ocenie. W ten sposób lekarz będzie miał pewność, że stan zdrowia chorego nie uległ pogorszeniu.

Taki system z powodzeniem funkcjonuje na świecie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że szpitale, które takie rozwiązanie wprowadzą, będą premiowane.

Więcej: faktykaliskie.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum