Kalisz: rozpoczęto zabiegi likwidujące arytmię serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2012 17:59

Po raz pierwszy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu od soboty (24 marca) przeprowadzane są ablacje w arytmii serca.

Jak poinformował PAP kierownik oddziału kardiologicznego Paweł Czaja, kaliski szpital jest jedyną w kraju, poza ośrodkami akademickimi, placówką wojewódzką, w której rozpoczęto wykonywanie ablacji. W roku 2012 ma z nich skorzystać 50 pacjentów z terenu południowej Wielkopolski.

Zabieg ablacji jest nowoczesną metodą leczenia zaburzeń rytmu serca. Polega on na wprowadzeniu elektrod do jamy serca i zniszczeniu tych struktur, które są odpowiedzialne za groźne zaburzenia rytmu.

Dotychczas chorzy byli skazani na długotrwałe leczenie farmakologiczne lekami antyarytmicznymi, które nie były w pełni skuteczne, mogły powodować działania uboczne, na przykład uszkodzić płuca, narządy wzroku i układu oddechowego.

Do tej pory część chorych z rejony Kalisza wysyłano do sąsiednich ośrodków, ponieważ ablacje są wykonywane w nowoczesnych ośrodkach klinicznych.

Zabiegi ablacji trwają od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Pacjenci są podczas nich cały czas całkowicie przytomni i mają kontakt z lekarzem.

- W około 90 proc. przypadków dochodzi do całkowitego usunięcia arytmii - twierdzi ordynator Paweł Czaja. Dodał, że powikłania towarzyszące ablacji zdarzają się bardzo rzadko.

Jak poinformował PAP rzecznik szpitala Paweł Gawroński, zabiegi odbywają się w ramach działania oddziału kardiologicznego i są refundowane przez NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum