Kalisz: ratowali 51-latkę ukąszoną w lesie przez żmiję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2017 16:41

Kobieta ze śladami ukąszenia przez żmiję trafiła do kaliskiego szpitala. Natychmiast podano jej surowicę i poddano trzydniowej obserwacji. W środę (2 sierpnia) 51-latka została wypisana do domu, według lekarzy nie zagraża jej niebezpieczeństwo.

Kalisz: ratowali 51-latkę ukąszoną w lesie przez żmiję
Jad żmiji jest silnie toksyczny i bardzo szybko niszczy naczynia. Fot. Frank Vassen/Flickr (CC BY 2.0)

51-letnia mieszkanka Brzezin w powiecie kaliskim wybrała się w niedzielę na grzyby, w trakcie spaceru nadepnęła na żmiję, która ją ukąsiła.

- Pacjentka trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie podano jej surowicę, a następnie skierowano na oddział, na obserwację - powiedział PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu Paweł Gawroński.

Rzecznik podkreślił, że po ukąszeniu przez żmiję surowica musi być podana pacjentowi jak najszybciej w celu dezaktywacji wstrzykniętego jadu.

- Jad jest silnie toksyczny i bardzo szybko niszczy naczynia. Dlatego surowicę trzeba podać jak najszybciej. Jad żmii jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci i osób starszych, ponieważ toksyczność w mniejszym i słabszym organizmie jest wielokrotnie zwiększona. Jednak w takich sytuacjach niezależnie od wieku każdy musi przyjąć surowicę - powiedział Paweł Gawroński z kaliskiego szpitala.

Zastępca nadleśniczego w Kaliszu Mirosław Niczyporuk powiedział PAP, że w nadleśnictwie pracuje od 19 lat i pierwszy raz spotkał się z przypadkiem ukąszenia przez żmiję. Zastrzegł jednocześnie, że żmije zygzakowate występują na tym terenie. - I trzeba mieć tego świadomość. Można się na nie natknąć szczególnie latem, kiedy na polanie wygrzewają się na słońcu - powiedział Niczyporuk.

Nadleśniczy z Kalisza przypomniał, że gdy napotkamy na swojej drodze żmiję nie wolno się do niej zbliżać, a wybierając się do lasu należy zakładać długie spodnie i wysokie gumowe buty.

W Polsce ze względu na coraz rzadsze występowanie żmije podlegają całkowitej ochronie. Występują trzy odmiany barwne żmij: brązowa, srebrzysta i czarna. Wszystkie mają jasnoczerwoną tęczówkę oka, przeciętą wąską, pionową źrenicą. Ważnymi cechami rozpoznawczymi są: zygzak na grzbiecie i znak przypominający "x" na trójkątnej głowie, wyraźne przewężenie szyjne, krępy tułów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum