Kalisz: liczba zakażonych w ośrodku opieki długoterminowej wzrosła do 17

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 14:15

Do 17 osób wzrosła liczna zakażonych koronawirusem w ośrodku opieki długoterminowej Salus w Kaliszu - podał we wtorek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Placówka kontynuuje opiekę nad swoimi pacjentami Fot. Shutterstock

Sanepid zamknął ośrodek na kaliskim osiedlu Zagorzynek 11 kwietnia. Powodem odizolowania ośrodka, wprowadzenia kwarantanny i pobrania wymazów był wynik dodatni na obecność wirusa SARS-CoV-2 u jednej pacjentki, która do ośrodka Salus trafiła 20 marca. Wcześniej przebywała na oddziale udarowym w kaliskim szpitalu. Do centrum przyjęto ją, zanim w szpitalu wykryto koronawirusa.

Pacjentkę natychmiast przetransportowano do szpitala zakaźnego w Poznaniu. Dziewięć osób, które miały kontakt z zakażoną, odizolowano i pobrano od nich próbki do badania. Siedmioro z nich uzyskało wynik dodatni, dwie kobiety zmarły.

- Jedna ze zmarłych to 78-latka. Według aktu zgonu przyczyną śmierci były choroby współistniejące - powiedziała przedstawicielka ośrodka Ewa Goździewicz.

Bezpośrednio z powodu zakażenia koronawirusem zmarła 96-letnia pacjentka centrum, cierpiąca na otępienie i wiele chorób współistniejących. W centrum przebywała od listopada 2018 r.

Przeprowadzone kolejne badania potwierdziły zakażenie koronawirusem kolejnych osób wśród pensjonariuszy i personelu medycznego. Łącznie jest ich 17.

Przedstawiciele ośrodka informują, że placówka kontynuuje opiekę nad swoimi pacjentami, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. - Pozostajemy w stałym kontakcie z rodzinami podopiecznych i będziemy informować na bieżąco o stanie ich zdrowia - zapewniła Ewa Goździewicz.

Od urzędu miasta ośrodek otrzymał łóżka polowe, śpiwory i wyżywienie dla personelu na czas kwarantanny, a także 50 przyłbic ochronnych i środki do dezynfekcji. Wojewoda wielkopolski przekazał 600 maseczek chirurgicznych i tysiąc rękawic jednorazowych.

Podopiecznymi centrum są osoby starsze, cierpiące na liczne choroby współistniejące.

Ewa Bąkowska - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum