Kalisz: chcą mieć oddział udarowy w szpitalu wojewódzkim

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2011 13:38

Senator Piotr Kaleta zwrócił się do marszałka województwa wielkopolskiego z prośbą o przeanalizowanie możliwości stworzenia oddziału udarowego w szpitalu wojewódzkim w Kaliszu. Dla dyrekcji szpitala to plany długofalowe. Teraz skupia się m.in. na modernizacji SOR-u.

Kalisz: chcą mieć oddział udarowy w szpitalu wojewódzkim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Argumentem przemawiającym za taką potrzebą jest wysoka śmiertelność spowodowana tym schorzeniem. W Europie Zachodniej i w USA w ciągu pierwszych 28 dni od zachorowania umiera 18-25 proc. pacjentów, u nas wskaźnik ten dochodzi do 40 proc.

W Polsce w 2000 roku powstał Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu. Opracowano także projekt sieci oddziałów udarowych. Od tej pory ich liczba wzrosła z 23 do 111. Niestety, na tej mapie nadal nie ma kaliskiego szpitala. Dlatego osoby dotknięte udarem leczone są na oddziale neurologicznym, wewnętrznym i rehabilitacyjnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Zdaniem rzecznika prasowego szpitala, Pawła Gawrońskiego, takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie opieki potrzebującym chorym. W rozmowie z rynkiem zdrowia przyznał on jednak, że zgodnie ze standardami dużo lepsze dla pacjenta byłoby uruchomienie odrębnego oddziału, gdzie chory byłby poddany całościowej opiece skoncentrowanej w jednym miejscu.

- Z tego też powodu dyrekcja rozważa taką możliwość. Są to jednak plany długofalowe. Na dzień dzisiejszy lecznica nie spełnia warunków stawianych przez NFZ koniecznych do uruchomienia wspomnianego oddziału. Brakuje nam zarówno specjalistycznej kadry, jak też odpowiedniego sprzętu. Musielibyśmy dokupić sprzęt do monitorowania pacjentów w stanach udarowych a także zatrudnić lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów i terapeutów - tłumaczy Gawroński.

Szpital nie jest w stanie sam sfinansować takiej inicjatywy. Obecnie realizuje kilka innych projektów unijnych, m.in. rozbudowuje i modernizuje Szpitalny Oddział Ratunkowy. Również Urząd Marszałkowski do tej pory nie ustosunkował się do apelu parlamentarzysty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum