Kaliningradzki Rospotriebnadzor: wzrost zachorowań na WZW A po wyjazdach do Polski

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2018 08:57

Kaliningradzki Rospotriebnadzor, czyli odpowiednik Sanepidu, uważa, że za wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A w obwodzie odpowiadają wyjazdy jego mieszkańców za granicę, w tym do Polski.

Żółtaczka pokarmowa, to choroba brudnych rąk. Fot. archiwum

W wywiadzie udzielonym na antenie radia Komsomolska Prawda szefowa kaliningradzkiego Rospotriebnadzoru Jelena Babura poinformowała o wzroście zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W 2017 roku w niespełna milionowym obwodzie kaliningradzkim odnotowano 77 przypadków WZW typu A. To więcej niż w innych regionach Rosji.

Jako przyczynę wzrostu zachorowań na żółtaczkę w obwodzie, szefowa kaliningradzkiego oddziału wymienia częste wyjazdy Rosjan z obwodu do Polski i innych krajów przekonując, do zakażenia dochodzi poza obwodem kaliningradzkim.

Wielu Rosjan w komentarzach odniosło się do tych rewelacji sceptycznie. Niektórzy uważają, że to kolejny sposób, w jaki władze chcą ich zniechęcić do wyjazdów zagranicznych. Tymczasem w pomorskim Sanepidzie przyznają, że kaliningradzki Rospotriebnadzor może mieć rację, bo zarówno w Polsce, jak w innych krajach Europy Zachodniej w minionym roku odnotowano wzrost zachorowań na WZW typu A.

WZW A to inaczej żółtaczka pokarmowa, nazywana też jest chorobą brudnych rąk.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus), który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych - temperatura, substancje chemiczne.

Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść przez kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce), najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców) i skażonej wody.

U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. U około 15% pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6–9 miesięcy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum