Kajetany: rozpoczyna się II Światowy Kongres Otologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2019 09:03

Ponad miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem, zakłócające codziennie funkcjonowanie, a zwłaszcza komunikowanie się z innymi - przypomina dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. We wtorek (28 maja) w Warszawie i Kajetanach rozpoczyna się II Światowy Kongres Otologii.

Kajetany: rozpoczyna się II Światowy Kongres Otologii
Dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński Fot. Archiwum

- Problem ze słuchem to ogromny kłopot cywilizacyjny, który generuje wielkie koszty społeczne i ekonomiczne. Tylko w Polsce na zaburzenia słuchu cierpi od 1 do 2 na 1000 urodzonych niemowląt, około 20 proc. dzieci i młodzieży szkolnej, a także 75 proc. seniorów - podkreśla prof. Henryk Skarżyński, główny przewodniczący kongresu, któremu towarzyszy 32. Spotkanie Towarzystwa Politzera.

Specjalista zwraca uwagę, że dobry słuch to podstawa codziennej komunikacji. - Musimy jednak o niego bezustannie dbać; w tym celu należy regularnie badać się pod kątem sprawności tego narządu. Cywilizacja wpływa czasem negatywnie na jego funkcjonowanie, stąd dynamiczny rozwój operacyjnych metod leczenia zaburzeń słuchu. O tym właśnie dyskutujemy w gronie najwybitniejszych specjalistów z całego świata - dodaje.

Dr Renata Korneluk z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach poinformowała, że blisko 1000 naukowców, lekarzy otolaryngologów, audiologów, foniatrów, a także inżynierów klinicznych z całego świata weźmie udział w Światowym Kongresie Otologii. - Dzięki temu od 28 maja do 1 czerwca 2019 r. Polska stanie się światową stolicą otologii - dziedziny medycyny, która zajmuje się fizjologią, rozpoznawaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu - podkreśla.

W programie Kongresu znalazły się m.in. tematy związane z szumami usznymi - coraz częściej spotykaną dolegliwością u coraz młodszych pacjentów, a także ciekawostki dot. chirurgii robotowej ucha środkowego, genetycznych i wrodzonych wad słuchu czy cyfrowej telemedycyny.

Dr Korneluk wyjaśniła, że Towarzystwo Politzera jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych towarzystw naukowych, którego nazwa pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego pioniera otochirurgii i otologii - Adama Politzera. - To elitarne towarzystwo, którego misją jest tworzenie międzynarodowego forum naukowców zajmujących się otologią, neurootologią i chirurgią podstawy czaszki - dodała.

Z informacji przekazanych PAP wynika, że w Kajetanach pod Warszawą wykonywanych jest najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Wiele zabiegów chirurgicznych wykonano tam po raz pierwszy w skali światowej. Tam również została także opracowana i uruchomiona pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii oraz rozwijane są innowacyjne narzędzia telemedyczne do badania wszystkich zmysłów człowieka.

- W Kajetanach znajduje się także największy na świecie ośrodek szkoleniowy technik chirurgicznych z unikatową pracownią wyposażoną w 30 stanowisk dla otochirurgii i rynochirurgii, nowoczesny sprzęt do ćwiczeń na preparatach anatomicznych i symulatorach komputerowych, w którym odbywają się międzynarodowe warsztaty szkoleniowe z zakresu otochirurgii - podkreśla dr Korneluk.

Prof. Henryk Skarżyński jest również pomysłodawcą i inicjatorem światowej sieci Hearring, która powstała we współpracy z czterema innymi ośrodkami - z Wiednia, Innsbrucka, Würzburga i Antwerpii. Sieć działa pod hasłem "Najlepsze kliniki - najlepsza kompleksowa opieka dla pacjentów" i zrzesza wiodące ośrodki w dziedzinie implantów słuchowych i badań naukowych w tym zakresie na świecie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum