Kajetany: otwarto Światowe Centrum Słuchu

Autor: PAP, MS/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2012 16:37

W Kajetanach pod Warszawą otwarto w czwartek (10 maja) Światowe Centrum Słuchu (World Hearing Center - WHC). Jak powiedział jego pomysłodawca i założyciel prof. Henryk Skarżyński, to pierwsza tego typu placówka na skalę międzynarodową.

 - Centrum będzie zarówno nowoczesnym szpitalem, świadczącym usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, jak i centrum naukowo-szkoleniowym - podkreślił prof. Skarżyński na spotkaniu z dziennikarzami.

Premier Donald Tusk, który pojawił się na uroczystości otwarcia Centrum powiedział, że Polska może stać sie wiodącym krajem w profilaktyce i leczeniu zaburzeń słuchu.

- Będziemy wspierać ten ośrodek ze środków publicznych. Prowadzone są rozmowy o narodowym programie walki z tymi schorzeniami. Gdy ludzie lepiej się słyszą, lepiej się rozumieją - dodał Tusk.

Światowe Centrum Słuchu powstało na bazie resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który utworzono w 1996 r. w Warszawie. W 2003 r. już w nowej siedzibie w Kajetanach powstało przy nim Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy.

- Teraz uczyniliśmy kolejny krok, by zwiększyć zarówna potencjał naukowy ośrodka, jak i jego bazę kliniczną, żeby poprawić wczesne wykrywanie, leczenie i rehabilitację zaburzeń słuchu - powiedział Henryk Skarżyński.

W Centrum zwiększona została liczba sal operacyjnych, co skróci kolejki, w których oczekuje ok. 20 000 osób. Rozbudowa ośrodka zwiększy z 35-40 do ok. 50 dziennie liczbę przeprowadzanych tam operacji poprawiających słuch oraz długotrwałych, skomplikowanych zabiegów interdyscyplinarnych z dziedziny m.in. chirurgii szczękowo-twarzowej, rekonstrukcyjnej oraz otoneurochirurgii.

Ośrodek wyposażony jest w unikatową aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem dydaktycznym, naukowym i wdrożeniowym umożliwiającym szkolenia specjalistów z całego świata z obszaru kilku działów medycyny, inżynierii klinicznej, fizyki, akustyki, biocybernetyki i logopedii.

- Nie tylko my będziemy prowadzić badania, wdrażać nowe metody. Chcemy zaprosić do współpracy naukowców z uczelni zajmujących się różnymi dyscyplinami nauk, nie tylko medycyną - dodał prof. Skarżynski.

Nowy, czteropoziomowy budynek pomieści wyposażone w specjalistyczną aparaturę badawczą pracownie do badań klinicznych i naukowych, izbę przyjęć i blok operacyjny wraz z oddziałem pooperacyjnym i szpitalnym, laboratorium, centrum treningu operacyjnego oraz multimedialne centra konferencyjne.

Mają się tam szkolić specjaliści z całego świata w obszarach kilku działów medycyny, inżynierii klinicznej, fizyki, akustyki, biocybernetyki i logopedii. Centrum umożliwi też edukację rodziny pacjentów i ich otoczenia, które powinno być przygotowane do współpracy w całym procesie terapii.

- Dla tych i innych potrzeb będziemy rozwijać najnowsze formy telemedycyny, by wykorzystać pierwszą w świecie krajową sieć e-zdrowia. Światowe Centrum Słuchu to także nowe zespoły specjalistów i nowe, dobrze wyposażone miejsca pracy, zarówno dla doświadczonych specjalistów, jak i młodych, ambitnych ludzi - podkreślił prof. Skarżyński.

Budowa Światowego Centrum została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz środków własnych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Centrum zostało wybudowano w rekordowym tempie 15 miesięcy, dzięki pracy i zaangażowaniu 811 inżynierów, techników i pracowników różnych specjalności. Powierzchnia użytkowa Światowego Centrum Słuchu to 20,4 tys. m2.

Całkowity koszt wybudowania Światowego Centrum Słuchu wyniósł 123, 4 mln zł, w tym dotacja z UE stanowi 87, 2 mln zł (70,6 proc.), dotacja z Ministerstwa Zdrowia 3,9 mln złotych (3,2 proc.) oraz własne środki Instytutu 32,3 mln złotych (26,2 proc).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum