Kajetany: III Międzynarodowy Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok
150 lekarzy doskonali swoje umiejętności z zakresu endoskopii w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Podczas dwudniowego kursu, który odbywa się w dniach 21-22 maja, laryngolodzy, zajmujący się tzw. chirurgią zatokową nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Grecji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rosji poznają innowacyjne rozwiązania technologiczne, stosowane w zabiegach endoskopowych zatok.
A najnowsze techniki, to nowoczesny sprzęt z systemem nawigacji elektromagnetycznej, ułatwiający wykonanie zabiegu chirurgicznego zatok.
Jak wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, zabiegi chirurgiczne zatok wymagają bardzo dobrej znajomości skomplikowanej anatomii twarzoczaszki oraz ogromnego doświadczenia chirurgicznego. Z powodu bliskiego sąsiedztwa ważnych narządów, nieprawidłowe działanie może doprowadzić do trwałego kalectwa lub nawet śmierci pacjenta, np. w konsekwencji urazów oczodołów podczas zabiegu, wejścia w mózg lub tętnicę szyjną.
Zintegrowane rozwiązania laryngologiczne, oparte na chirurgii wspomaganej obrazem umożliwiają uniknięcie problemów z bezbłędnym trafieniem do właściwego punktu w zatokach.
Jak twierdzą specjaliści, system nawigacji elektromagnetycznej działa jak GPS i podczas operacji w czasie rzeczywistym przekazuje położenia narzędzi, które pozwalają na precyzyjną nawigację w obszarze zatok i usunięcie chorej tkanki przy jednoczesnym unikaniu krytycznych obszarów.
Program kursu składa się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej. Chirurdzy, którzy zaliczą teorię, będą mogli ćwiczyć techniki chirurgiczne na specjalnej aparaturze z systemem nawigacji i preparatach biologicznych sprowadzonych z USA.
Szkolą ich najlepsi specjaliści w tej dziedzinie z Polski, USA i Wielkiej Brytanii.
Taki sprzęt z systemem nawigacji w laryngologii jest w Polsce rzadkością. Mają go tylko trzy uniwersyteckie kliniki laryngologiczne i szpital Medicover. Sprzęt bowiem jest bardzo drogi, ale jak nas zapewnił prof. Elgan Davies z Macclesfield District Hospital and Leighton Hospital Crewe – jeden z wykładowców, uczących uczestników kursu nowych technik, w Anglii takie zabiegi również nie są zbyt powszechne. Kieruje się na nie zaledwie 2 proc. pacjentów z problemami zatokowymi.
Zaporę stanowi cena. Takiego aparat kosztuje 1,5 mln złotych.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)