Kajetany: 200 zabiegów oczyszczania zatok na dowód skuteczności

Autor: Gazeta Wyborcza, RR/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2010 13:30

W Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą w ciągu 3 miesięcy przeprowadzonych zostanie 200 zabiegów oczyszczania zatok z wykorzystaniem urządzenia zwanego hydrodebriderem.

Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach

O tej nowatorskiej w Polsce i Europie metodzie rynekzdrowia. pl informował 14 czerwca. Przypomnijmy, że jest ona bardzo skuteczna i polega na wprowadzeniu do nosa giętkiej rurki, która dociera do wszystkich fragmentów zatok. Następnie wpuszcza się w nią roztwór soli fizjologicznej, która wypłukuje zalegające bakterie, również z miejsc trudno dostępnych, gdzie gromadzą się biofilmy – bakterie powodujące nawrót choroby zatok.

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Centrum w Kajetanach zapowiedział w Gazecie Wyborczej, że w ciągu 3 najbliższych miesięcy w jego placówce wykonanych zostanie 200 operacji, których wyniki staną się podstawą do ubiegania się o refundację takich zabiegów.

– W Polsce kosztów leczenia zatok nie policzono, ale wiadomo, że na zatoki choruje ok. 15 proc. populacji, a u 15-20 proc. pacjentów następuje nawrót choroby – mówił portalowi rynekzdrowia.pl prof. Skarżyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum