KRDL sprzeciwia się pulowaniu materiału do weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 18:52

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych stanowczo sprzeciwia się stosowaniu w medycznych laboratoriach diagnostycznych pulowania materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2.

KRDL sprzeciwia się pulowaniu materiału do weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych 1 lutego 2021 r. opublikowała stanowisko w kwestii zapowiedzi przez Ministerstwo Zdrowia stosowania pulowania do weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2.

W opinii KRDL istnieją poważne przeciwskazania  do stosowania tej  metody. KRDL zwraca  uwagę,  że  zdaniem  WHO pulowanie nie pozwala wykluczyć  zakażenia  SARS-CoV-2  u osób z tak uzyskanym wynikiem  ujemnym RT-PCR. Światowa  Organizacja  Zdrowia  akceptuje  pulowanie w diagnostyce osób objawowych lub z kontaktu z przypadkiem potwierdzonym  COVID-19 jedynie   w   przypadku   drastycznych  braków zasobów  diagnostycznych do  badań molekularnych  (NAAT), a do ich uzupełnienia zaleca w pierwszej kolejności szybkie testy antygenowe (RAT).

"W Polsce w przeciwieństwie do niektórych innych krajów brakuje regulacji ułatwiających masowe badania przesiewowe, w których pulowanie mogłoby być akceptowalną metodą (nie tylko  dla  SARS-CoV-2).Wobec powyższego w opinii KRDL stwierdzenie prawidłowości wyniku  z  badania pulowanego  obciążone  jest  dużym  ryzykiem  błędu,  przez  co  budzi wątpliwości merytoryczne i etyczne" - czytamy w stanowisku KRDL.

KRDL przypomina także, że pulowanie stoi w sprzeczności z polskimi standardami jakości dla medycznych  laboratoriów diagnostycznych i  mikrobiologicznych oraz z wymogami sporządzania dokumentacji medycznej, które nakazują, by wynik badania był indywidualny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum