KRDL: diagności laboratoryjni nie powinni pobierać krwi na oddziałach szpitalnych

Autor: KRDL/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2017 13:38

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, że diagności laboratoryjni nie powinni pobierać krwi na oddziałach szpitalnych. Tym bardziej, że każdy materiał pobrany do badań traktowany jest jako zakaźny.

KRDL: diagności laboratoryjni nie powinni pobierać krwi na oddziałach szpitalnych
W stanowisku KRDL czytamy, że wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego polega na wykonywaniu czynności w laboratorium. FOT. Fotolia

W stanowisku KRDL czytamy, że wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego polega na
wykonywaniu czynności w laboratorium. Pobieranie krwi nie stanowi sensu stricto czynności diagnostyki laboratoryjnej. Zaś każdy materiał pobrany do badań traktowany jest jako zakaźny.

- Przemieszczanie się personelu medycznego, w tym diagnostów laboratoryjnych, pomiędzy oddziałami szpitalnymi i laboratorium stanowi ryzyko przeniesienia i rozprzestrzenienia groźnych z punktu widzenia epidemiologicznego patogenów alarmowych w środowisku szpitalnym, wśród pacjentów i personelu podmiotu leczniczego. Wątpliwości wzbudza także prawidłowość zabezpieczenia w tym czasie funkcjonowania samego laboratorium z uwagi na możliwość powstania uchybień w obsadzie osobowej laboratorium - czytamy w oświadczeniu Rady.

Jak podkreślają diagności, pełne bezpieczeństwo pacjenta, personelu placówki medycznej i działalności podmiotu leczniczego jest zapewnione wyłącznie, gdy pobieranie krwi przez diagnostę odbywa się w warunkach punktu pobrań stanowiącego część laboratorium diagnostycznego. W związku z powyższym należy przyjąć, iż diagności laboratoryjni nie powinni pobierać krwi w oddziałach szpitalnych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum