KRDL apeluje o zakończenie prac legislacyjnych ws. jakości diagnostyki laboratoryjnej

Autor: kidl.org.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2015 10:32

Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, apeluje o niezwłoczne zakończenie prac legislacyjnych dotyczących jakości diagnostyki laboratoryjnej. Przypomina, że KRDL przedłożyła w MZ projekty aktów prawnych ws. jakości diagnostyki laboratoryjnej. Ich celem jest zmniejszenia ilości błędów w badaniach.

KRDL apeluje o zakończenie prac legislacyjnych ws. jakości diagnostyki laboratoryjnej

W wydanym 23 lutego oświadczeniu czytamy, że brak jest mechanizmów prawnych umożliwiających egzekwowanie wysokiej jakości świadczeń diagnostycznych i eliminowanie z rynku medycznych laboratoriów diagnostycznych wielokrotnie niespełniających norm jakościowych. Dlatego 19 lipca 2012 roku KRDL przedstawiła w MZ projekty aktów prawnych dotyczących jakości diagnostyki laboratoryjnej.

Zaproponowane zmiany mają bezpośredni wpływ na jakość świadczeń z zakresu diagnostyki laboratoryjnej oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości błędów w badaniach laboratoryjnych. Elżbieta Puacz apeluje o niezwłoczne zakończenie prac legislacyjnych dotyczących tych kwestii.

W oświadczeniu nawiązano też do medialnych doniesień nt. tego, że przez brak standardów funkcjonowania laboratoriów jeden na dziesięć wyników jest błędny (taką informację przedstawiono 4 lutego br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia - red.).

Czytaj: Laboratoria diagnostyczne: czas, aby powróciły do szpitali?

Elżbieta Puacz wyjaśnia, że kontrole prowadzone przez Centralny Ośrodek Jakości Badań w Diagnostyce Laboratoryjnej mają charakter edukacyjny, a ich celem jest osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji wykonywanych badań laboratoryjnych. Dążeniem środowiska jest otrzymanie 100% zgodności wyników.

Więcej: www.kidl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum