KLRwP pisze do ministra zdrowia: prosimy o rozpoczęcie dialogu z lekarzami rodzinnymi

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 04 września 2020 07:53

Po przedstawieniu w czwartek (3 września) przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jesiennej strategii walki z COVID-19 Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) zaprotestowało przeciwko "kolejnej próbie wprowadzenia zmian organizacyjnych bez konsultacji z lekarzami rodzinnymi".

KLRwP pisze do ministra zdrowia: prosimy o rozpoczęcie dialogu z lekarzami rodzinnymi
Agnieszka Jankowska-Zduńczyk wicepreze KLRwP pisze do ministra zdrowia w sprawie jesiennej strategii walki z COVID-19. Fot. PTWP

"W obawie o zdrowie naszych Pacjentów i personelu POZ zwracamy się z prośbą o rozpoczęcie dialogu ze środowiskiem lekarzy rodzinnych" - czytamy na Twitterze, gdzie KLRwP opublikowało treść pisma skierowanego do ministra zdrowia w związku z ogłoszoną strategią walki z COVID-19.

W piśmie podpisanym przez Agnieszkę Jankowską-Zduńczyk, wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce stowarzyszenie informuje, że w związku ze strategią ma "uzasadnione obawy związane z istotnym zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów i personelu medycznego POZ".

"Szczególnie nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV-2. Oczekujemy spotkania z Ministrem Zdrowia w celu wprowadzenia niezbędnych zmian umożliwiających efektywne i bezpieczne sprawowanie opieki nad pacjentami" - podano w piśmie.

Przypomnijmy, że w przedstawionej jesiennej strategii walki z koronawirusem Ministerstwo Zdrowia przewidziało nową rolę dla lekarzy rodzinnych. Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, to lekarze rodzinni mają kierowań na testy pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

- Tak jak z każdą infekcją, pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego. Chcielibyśmy, żeby ta opieka zaczynała się od teleporady. Natomiast, jeżeli po 3-5 dniach objawy będą się utrzymywały bądź nasilały, to wtedy oczywiście jest konieczność ponownego badania i chcemy, żeby to było badanie fizykalne, weryfikujące czy objawy uzasadniają skierowanie na test. Ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-u, czyli na wymaz - tłumaczył minister. W przypadku wyniku dodatniego pacjent zostanie skierowany na ścieżkę zakaźną , która będzie realizowana w sieci szpitali.

Pełna treść pisma: klrwp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum