KIF zapytała pacjentów o potrzeby związane z fizjoterapią

Autor: KL,KIF/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2019 12:07

Z inicjatywy Krajowej Izby Fizjoterapeutów wśród organizacji pacjentów przeprowadzono ankietę na temat kluczowych problemów, z jakimi spotykają się osoby potrzebujące rehabilitacji. Co mówią wyniki?

KIF zapytała pacjentów o potrzeby związane z fizjoterapią
Większość pytanych ocenia, że fizjoterapia jest zbyt mało dostępna dla pacjentów Fot. Archiwum

W badaniu ankietowym wzięli udział przedstawiciele 34 organizacji pacjentów, w tym 20 fundacji, 12 stowarzyszeń oraz 2 pododdziały. Organizacje reprezentowały pacjentów: neurologicznych , onkologicznych, objętych opieką paliatywną i hospicyjną; z wrodzonymi wadami i chorobami rzadkimi. 

Na pytanie o dostępność do specjalistycznej fizjoterapii/rehabilitacji dla pacjentów, większość organizacji (29, co stanowi 85 proc. odpowiedzi) odpowiedziała, że niewystarczająca.

Żadna nie oceniła jej jako bardzo dobrej, tylko jedna określiła ją jako dobrą (co stanowi 3 proc.). Trzy organizacje uznały ją za przeciętną (9 proc.), a jedna wskazała na brak dostępności (3 proc.). Oznacza to, że pacjenci w większości uznali, że fizjoterapia oraz rehabilitacja w systemie publicznej opieki ochrony zdrowia jest niedostępna dla chorych (w sumie 97 proc. odpowiedzi wskazuje na ograniczenia).

Kolejne pytanie dotyczyło dostosowania fizjoterapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Tylko 6 proc. pytanych odpowiedziało, że zawsze jest ukierunkowana na indywidualny cel. 26 proc. wskazało, że fizjoterapia jest często ukierunkowana na cel. 67 proc. odpowiedzi wskazuje, iż fizjoterapia rzadko lub wcale nie jest ukierunkowana na indywidualny cel pacjenta (odpowiednio 53 proc. i 14 proc.).

Przedstawiciele organizacji pacjentów jednoznacznie wskazali, że liczba fizjoterapeutów wyspecjalizowanych w określonych dziedzinach w systemie publicznym nie jest wystarczająca (97 proc. odpowiedzi). Wyraźnie podkreślali (aż 100 proc. odpowiedzi), iż konieczne jest kształcenie fizjoterapeutów w ramach specjalizacji kierunkowych (m.in. ortopedia, neurologia, pediatria czy onkologia). Tylko tacy wyspecjalizowani fizjoterapeuci są w stanie zapewnić właściwą opiekę pacjentom z określonym schorzeniem.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum