jjx/Rynek Zdrowia | 09-11-2020 14:22

KIF apeluje do Ministra Zdrowia o niepomijanie fizjoterapeutów w decyzjach i komunikacji

W swoim liście do Ministra Zdrowia, który został w poniedziałek (9 listopada) wysłany także do mediów, Krajowa Izba Fizjoterapeutów apeluje o wykorzystanie kompetencji fizjoterapeutów. Nie chcą tylko sprzątać i mierzyć temperaturę, gdy oferują pomoc zespołom.

"Frustrujące jest, iż posiadamy profesjonalne wykształcenie medyczne, a odsyła się nas do sprzątania, transportowania czy mierzenia temperatury” - czytamy w liście. Fot. Shutterstock

„Apelujemy o niepomijanie naszej grupy zawodowej. Pamiętajcie o naszych kompetencjach. Wielu z nas chce wspomagać innych członków zespołów opiekujących się pacjentami, ale nie dajecie nam takich możliwości. Nie dziwcie się, kiedy na apel wojewodów nie zgłasza się wielu chętnych. Mamy pracować w tych samych trudnych warunkach, ale na innych, gorszych przecież, zasadach. Frustrujące jest, iż posiadamy profesjonalne wykształcenie medyczne, a odsyła się nas do sprzątania, transportowania czy mierzenia temperatury” - czytamy w liście.

Jak przypominają, na świecie fizjoterapia w standardach leczenia chorób dróg oddechowych znajduje się już od lat 80-tych zeszłego wieku. Zwracają uwagę, że długotrwałe unieruchomienie dotyka prawie każdego układu narządów. Powikłania oddechowe obejmują zmniejszoną wentylację, niedodmę i zapalenie płuc. Zmniejszona podstawowa przemiana materii, zwiększona diureza, natriureza oraz niedobór azotu i wapnia wpływają na metabolizm.

Dodają: "Problemy układu moczowo-płciowego obejmują kamienie nerkowe i częstsze infekcje dróg moczowych. Może rozwinąć się nietolerancja glukozy, anoreksja, zaparcia i odleżyny. Zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym mogą wpływać na równowagę i koordynację oraz prowadzić do rosnącej zależności od opiekunów"- cytując publikację „Powikłania unieruchomienia i leżenia w łóżku. Część 2: Inne komplikacje.”- R. Teasell i DK Dittmer.

"Nie lekceważcie polskich fizjoterapeutów, którzy są profesjonalistami medycznymi i mogą wspierać walkę z pandemią oraz dbają o zdrowie Polaków. Doceniają nas koledzy, z którymi walczymy ramię w ramię: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni. A pierwszą ofiarą wśród zawodów medycznych był właśnie nasz kolega, fizjoterapeuta z Radomia. W tej batalii każdy wykwalifikowany medyk jest na wagę złota, a raczej życia" - wzywają w swoim apelu do Ministra Zdrowia fizjoterapeuci..